Przejdź do treści

Czytelnia

Wiara i środowisko

  • ks. Wiesław ŻygadłoSalezjanin

W trosce o powołania ksiądz Bosko najwięcej uwagi poświęcał świeckim. Książki i broszury, które publikował skierowane były głównie do nich. Bardzo wielu osobom pomagał korespondencyjnie, udzielając rad dotyczących życia duchowego.

Potęga Chrztu

Jego przemyślenia były zakotwiczone w przeświadczeniu o ogromnej wadze sakramentu Chrztu św. Wraz z jego przyjęciem każdy człowiek otrzymuje wielką godność i zdolność do życia sposób ponadprzeciętny. To dlatego widział zadatki wielkości w upartych rzemieślnikach i twardych wieśniakach. Ci, którzy powierzyli się jego duchowemu kierownictwu nie musieli udawać zakonnika. Dla księdza Bosko świętość polegała na wykonywaniu obowiązków zgodnie ze stanem i warunkami.

Umocnienie z wiary

Upadek niektórych instytucji chrześcijańskich oraz zmiany społeczne dokonujące się w czasach księdza Bosko paraliżowały wielu chrześcijan, sprawiały, że stawali się bierni lub oddalali się od życia chrześcijańskiego. Święty rozumiał, że w czasach, w których zaczyna brakować społecznego wsparcia czy wręcz akceptacji dla ludzi wierzących, tym większa jest rola ich osobistej relacji z Bogiem. Do tego, by dobrze żyć potrzeba być na co dzień blisko Chrystusa, w swoich decyzjach opierać się na wierze i wciąż ją odnawiać.

Rola środowiska

Młody człowiek, przychodząc do oratorium spotyka się z propozycjami spędzenia wolnego czasu, wspólnej modlitwy, muzyki, sportu. Ma mu to pomóc w jego ludzkim i chrześcijańskim dojrzewaniu. Jednak po latach, gdy opuści oratorium, podejmie pracę jego wiara, pozbawiona wsparcia środowiska niejednokrotnie będzie wystawiona na próbę. Z tego powodu ksiądz Bosko nie zamykał oratorium dla starszych. Dorośli wychowankowie stawali się jego pomocnikami. Pozwalało im to nie przestawać żyć duchem oratoryjnym, a z drugiej strony byli pomocą i żywym świadectwem dla młodzieży.

Każdy z nas potrzebuje ciągłej odnowy, poprzez uczestnictwo we Mszy św., częsty kontakt z Bogiem poprzez modlitwę indywidualną i wspólnotową. Włączenie się w aktywne życie oratoryjne może zmienić formę, ale nie powinno ustawać. Wtedy jest gwarancją trwania w pierwotnej gorliwości.

ks. Wiesław Żygadło SDB

Autor

ks. Wiesław Żygadło
Salezjanin

Źródło

Magazyn Salezjański Don BOSCO (6/2002)


Udostepnij