Przejdź do treści

Czytelnia

List Przełożonego Generalnego na Dzień Misji Salezjańskich 2013

  • Ks. Pascual ChávezPrzełożony Generalny Salezjanów w latach 2002-2014. IX Następca Ks. Bosko.
Plakat Dnia Misji Salezjańskich 2013 (fot. www.sdb.org)
Plakat Dnia Misji Salezjańskich 2013 (fot. www.sdb.org)

Drodzy współbracia i przyjaciele misji salezjańskich, pozdrawiam was w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyniąc to sercem ucznia Jezusa, który doświadcza dzisiaj w sposób szczególny i osobiście Miłości Boga, i chce się nią dzielić z innymi.

Po raz 26 Przełożony Generalny proponuje Zgromadzeniu temat misyjny, aby pomóc mu poznać zaangażowanie współbraci i w ten sposób otworzyć oczy i serca na nowe rzeczywistości misyjne. W roku 2013 nasza uwaga kieruje się w stronę kontynentu afrykańskiego, gdzie, dzięki porywowi misyjnemu wielu Inspektorii w ramach Projektu Afryka (1978-2005), większość współbraci, którzy dzisiaj pracują na tym obszarze, jest pochodzenia afrykańskiego: prawie 1000 salezjanów afrykańskich! Świeża wiara młodych Kościołów, które liczą już około 150 milionów wiernych, staje się rzeczywiście płucami duchowymi dla ludzkości.
Jak każdego roku chcę wskazać na główne motywy Dnia Misji Salezjańskich, który już w wielu Inspektoriach znalazł swoje miejsce w programie wychowawczo-duszpasterskim.

Powrócić do Księdza Bosko – towarzysza młodzieży na drodze wiary

W drugim roku przygotowania do Dwustulecia urodzin Ks. Bosko jesteśmy proszeni o pogłębienie jego pedagogii. W czterech biografiach młodzieńców: Alojzego Comollo, Dominika Savio, Franciszka Besucco i Michała Magone – Ksiądz Bosko proponuje swoim synom wychowawców wiary, a chłopcom – konkretne wzorce uczniów Jezusa.

Zgromadzenie Salezjańskie zrodziło się jako zwykły katechizm (por. Konst. SDB, 34). Jesteśmy świadomi tego, że jeśli salezjanin po latach odkryje na nowo swoje powołanie-misję katechetyczną, odnowi sens swojej wiary i swojego bycia wychowawcą wiary dla młodzieży. Temat DMS 2013 chce nam pomóc być bardziej dyspozycyjnymi jako duchowi towarzysze młodych, byśmy jako pierwsi powrócili do praktyki osobistego kierownictwa duchowego na drodze wierności powołaniu. Dla nas wszystkich pozostanie paradygmatyczne zdjęcie z Ks. Bosko, który spowiada swojego przyszłego następcę, małego Pawła Albera.

Ewangelizować serce Salezjanina w Roku Wiary

Ponadto znajdujemy się w kontekście Roku Wiary (11 października 2012 – 24 listopada 2013). Tymi oto słowami w dniu 16 października 2011 r. Papież Benedykt XVI wskazał na główny powód jego ogłoszenia: “Uważam, że w pół wieku od otwarcia Soboru, związanego ze świętej pamięci bł. Janem XXIII, będzie stosowne zarówno odwołanie się do piękna i głównego miejsca wiary, obowiązku umacniania i pogłębiania jej w wymiarze osobistym i wspólnotowym oraz czynienia tego nie tyle z punktu widzenia świętowania, ile przede wszystkim na poziomie misyjnym, właśnie w perspektywie misji ad gentes i nowej ewangelizacji”.

Temat DMS 2013 pomoże nam zrozumieć naglącą potrzebę osobistej drogi wiary, na której nigdy nie możemy się zatrzymać. Jesteśmy uczniami w drodze, którzy starają się każdego dnia, coraz bardziej, naśladować Mistrza. Jeżeli nasze serce nie jest ewangelizowane, nie możemy stać się ewangelizatorami młodych, którzy nas oczekują; nie możemy prowadzić naszych katechistów w ich ważnym zadaniu.

Otworzyć nasze serce na granice misyjne

Jednym ze sposobów wzmocnienia kultury misyjnej jest szerzenie każdego dnia znajomości misji w pociągający sposób. Dzięki różnym filmom video, wyprodukowanym w wielu częściach świata salezjańskiego, jak np. tym zrealizowanym przez “Missioni Don Bosco” (Turyn), Zgromadzenie i Rodzina Salezjańska jest na bieżąco, gdy chodzi o współczesne życie misyjne. Każdego roku około 15 DVD trafia do 53 stacji telewizyjnych i 4000 domów salezjańskich (SDB i CMW) w 133 krajach świata. Jednak, odwiedzając wspólnoty salezjańskie, zauważyłem dwie krańcowe sytuacje: w niektórych domach pozostały nierozpakowane, jeszcze w folii, w innych natomiast te DVD zostają powielane i są rozdawane animatorom i katechistom z wszystkich placówek misyjnych i podstawowych wspólnot wielkich parafii. Istnieją wspólnoty, które oglądają razem każdego tygodnia krótki misyjny film na video. DMS 2013 dostarcza pięciu krótkich filmów video na temat drogi wiary w siedmiu językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim, polskim i niemieckim – które mogą pomóc odkryć na nowo we wspólnotach wielkie bogactwo naszego Zgromadzenia. Dziesiątki filmów misyjnych mamy w zasięgu naszej ręki!

Najdrożsi, zachęcam was do podjęcia wyzwania, jakim jest przyjście z pomocą ludziom młodym w powzięciu przez nich na nowo drogi wiary i towarzyszenie im jako cierpliwi katechiści. Dziękuję wam za waszą odważną odpowiedź na końcowe wezwanie Jesusa: «... Będziecie moimi świadkami! » (Dz 1,8), oddając ten Dzień Misji Salezjańskich 2013 pod przewodnictwo i opiekę Maryi, Matki Kościoła.

Z miłością w Księdzu Bosko

Ks. Pascual Chávez Villanueva
Przełożony Generalny
27 maja 2012
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Autor

Ks. Pascual Chávez
Przełożony Generalny Salezjanów w latach 2002-2014.
IX Następca Ks. Bosko.

Źródło

sdb.org


Udostepnij