Przejdź do treści

Kalendarium

Sen o dwóch kolumnach. Hostia i Niepokalana z napisem Auxilium Christianorum

"Chcę wam opowiedzieć sen. Sen ten miałem kilka dni temu. Wyobraźcie sobie, że jesteśmy na odludnej wystającej z morza, skale. Jedyny to ląd pod naszymi stopami. Reszta to woda, woda, woda!

Z tej wystającej skały widzimy niezliczoną ilość okrętów w szyku bojowym. Ich dzioby miały zakończenia ostre jak włócznia, zdolne przebić na wylot statek wroga. Ponadto okręty te wyposażone były w potężne armaty. Na pokładach mnóstwo karabinów, materiałów wybuchowych, pism, książek, gazet.

Okręty te atakowały inne chrześcijańskie, a szczególnie jeden, którym dowodził sam papież. Próbuje on odeprzeć potężną flotę nieprzyjaciela. Niestety, nawet morze i wiatr sprzyjają nieprzyjacielowi. Rozszalała się burza. Co robić? Ojciec św. rozgląda się szukając ratunku i nagle widzi dwie wysmukłe, świetliste kolumny. Na jednej widnieje Hostia z napisem: "Ocalenie wierzących", na drugiej widać Matkę Bożą z napisem "Wspomożenie Wiernych".

Ojciec św. zrozumiał. Wydaje rozkaz, by wszystkie jego okręty zbliżyły się do tych dwóch kolumn. Sam, stojąc u steru, zwraca swój okręt w stronę kolumn.

Nieprzyjaciel nie chce do tego dopuścić. Mnoży swe wysiłki, by zatopić okręty papieskie. Strzela nie tylko kulami armatnimi, ale pismami, książkami, gazetami. Wszystko jednak na próżno.

Delikatny wiatr, jaki wionie od kolumn, natychmiast usuwa wszystkie szkody, jakie okręty poniosły w walce. Ojciec św., wpatrzony w dwie kolumny, jest coraz bliżej. Nieprzyjaciel wścieka się. Nagle papież pada ciężko ranny. Wrogowie podnoszą okrzyk zwycięstwa, tańczą z radości, szydzą z jego poddanych. Zjawia się jednak nowy papież przy sterze i okręt papieski przeprowadza do kolumn. Inne okręty uczyniły to samo. Wszystkie przywiązały się grubymi łańcuchami do jednej i do drugiej kolumny. Przeciwnicy nie mają odwagi zbliżyć się do kolumn. Następuje wśród nich nieprawdopodobny chaos, uciekają w popłochu, w zamieszaniu wpadają na siebie i po kolei idą na dno. Wkrótce na morzu zapanował wielki spokój.

Ks. Bosko wyjaśnia:

Okręt papieża, to Kościół. Dwie kolumny, to nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i do Matki Najświętszej. Okręty wroga to symbol prześladowań. Zbliżają się trudne czasy dla Kościoła. Dotychczasowe prześladowania są niczym w porównaniu z tym, co czeka Kościół. Są tylko dwa sposoby, by mógł Kościół wyjść zwycięsko: Nabożeństwo do Eucharystii i nabożeństwo do NMP. Wspomożycielki Wiernych. Należy dołożyć wszelkich starań i wysiłków, by te dwie praktyki rozszerzać wszędzie.

Ks. Bosko zapytany o papieża, który upadł ranny i zmarł - milczał.

Data wydarzenia
Prawdziwa data
Prawdziwy rok
1862