Przejdź do treści

Kalendarium

27 maja
1864

Na słówku wieczornym ks. Bosko oznajmia, że nie jest zadowolony z ćwiczenia dobrej śmierci niektórych wychowanków. "Dziś rano widziałem niektórych wychodzących z kaplicy z ryjem wieprza..." Po słówku wziął na bok ks. Ruffino i mówi mu: "Powiesz chłopcu N..., by postarał się zrozumieć słowa: lupus rapax, a chłopcu X...: olim angelus nunc sus".


1871

Przez cały czerwiec ks. Bosko był zajęty głównie jubileuszem. Dzień rocznicy przypadał w piątek, 16 czerwca. Ks. Bosko pisał dyrektorowi szkoły w Borgo San Martino, Janowi Bonetti: "W piątek dzień uroczysty, wielkie święto. Rano komunia generalna w intencji papieża. Na obiad danie dodatkowe. Cały dzień wolny. Wieczorem stosowne kazanie i - jeśli się uda - trochę iluminacji...". W Rzymie pragnął się osobiście znaleźć 29 czerwca na uroczystość świętych Piotra i Pawła. Pius IX przyjął go na audiencji 28 czerwca.


1872

Pius IX odrzucił wszelki cień ustępstwa wobec rządu. Mianowano wciąż biskupów, jednakże nie starano się uzyskać dla nich exequatur. Stąd między innymi nikłe wyniki starań ks. Bosko o normalność między rządem a Watykanem. Zgodnie z obowiązującym prawem wykonywanie funkcji biskupiej było uzależnione od rządowego exequatur. "Exequatur" to określenie, które można przetłumaczyć "zezwolenie wykonywania". Z braku exequatur mianowani biskupi nie mogli wejść w posiadanie swoich dóbr, na pierwszym miejscu mieszkań służbowych.

Tak naprawdę działo się to dlatego, że Stolica Święta zabroniła biskupom wszelkich kontaktów z rządem, które mogłyby wyglądać na uznanie jego legalności. Zakazywała wyraźnie przedstawienia władzom bull nominacyjnych. Tak więc, podobnie jak w wielu innych sprawach, "kwestia rzymska" zatruwała życie Kościoła i narodu włoskiego. Wobec takiego stanu rzeczy mediacje ks. Bosko niewiele mogłyby tu zrobić ze względu na opór Piusa IX. Opór zaznaczał się, kiedy papież dziękował ks. Bosko za jego starania, przypominając, że od dyplomacji ważniejsza jest modlitwa, która przemienia serca.1875

W kościele Wspomożycielki Wiernych zorganizowano wielką uroczystość, w trakcie której ks. Rua odczytał publicznie, powtarzaną przez wychowanków, formułę poświęcenia się Sercu Pana Jezusa przełożoną przez Kongregację Rytów.