Salezjanie Księdza Bosko w Polsce

Wspólnota Św. Krzyża - Kielce

dyrektor
ks. Wiesław Wilkosz
Adres: 

ul. 1 Maja 57
25-511 Kielce

Telefon: 
41 366 00 92
Fax: 
41 346 15 75
Email: 
kielce@sdb.krakow.pl
www:
Data przybycia: 
5 lutego 1918 r.
Data erygowania: 
31 maja 1932 r.
Historia i teraźniejszość: 

5 lutego 1918 r. ks. bp Augustyn Łosiński oddał parafię św. Krzyża w Kielcach salezjanom, co też Stolica Apostolska zatwierdziła aktem z 9 grudnia 1919 r.

Salezjanie pracę w Kielcach rozpoczęli od doprowadzenia do końca budowy kościoła parafialnego, który zaczęto wznosić już w 1904 r. Niestety prace były wielokrotnie przerywane i świątynia została konsekrowana dopiero 15 września 1963 r. W 2003 r. parafia obchodziła 90-lecie swego istnienia i 85 rocznicę przybycia salezjanów.

Na terenie parafii św. Krzyża znalazło miejsce wiele wspólnot. Działa m.in. Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich, grupa Byłych Wychowanków Salezjańskich, Stowarzyszenie Lokalne „Salos Cortile”, które prowadzi treningi siatkówki i piłki nożnej w salach gimnastycznych kieleckich szkół. Funkcjonuje ponadto Oratorium Świętokrzyskie św. Jana Bosko, które w swojej strukturze zawiera wszystkie młodzieżowe i dziecięce grupy przyparafialne, a więc jest to szeroko pojęta propozycja wychowawcza dla dzieci i młodzieży: dom młodzieżowy, kawiarnia, zaplecze rekreacyjne, kaplica, boiska – wszystko, co może pomóc w rozwoju religijnym i osobowym. Ścisłą grupę oratoryjną tworzy młodzież uczestnicząca w spotkaniach formacyjnych. Działa także Małe Oratorium – grupa przeznaczona dla dzieci najmłodszych. Mają one swój program formacyjny oraz rozwijają swe zainteresowania w różnych grupach. Rodzice i animatorzy organizują dla nich atrakcyjne zabawy i wycieczki.

Na terenie parafii znajduje się także Świetlica "Po drodze" sióstr salezjanek. Jej celem jest pomoc dzieciom w integralnym rozwoju, a więc jest tam miejsce m.in. na odrabianie lekcji, bezpłatne korepetycje, zajęcia z informatyki. Funkcjonuje ponadto parafialny „Caritas”, wspólnota Rycerstwa Niepokalanej, Biuro Radia Maryja, chór parafialny, Żywy Różaniec, Służba Liturgiczna, schole młodzieżowa i dziecięca, a także Duszpasterstwo Akademickie Pier Giorgio Frassati.

Dom zakonny w Kielcach tworzą także współbracia pracujący w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w kieleckiej dzielnicy Niewachlów, powołanej do życia 21 stycznia 1986 r. Parafia powstawała z trudem, a jej istnienie to owoc mrówczej pracy Niewachlowian, pod kierunkiem kilku niezmordowanych kapłanów. Także w tej salezjańskiej parafii prowadzona jest intensywna praca z dziećmi i młodzieżą, czego dowodem jest chociażby liczna grupa ministrantów.

(emteem)
www.donbosco.salezjanie.pl
Tagi