Salezjanie Księdza Bosko w Polsce

Parafia pw. św. Jana Bosko - Lubin

Budynek kościoła (fot. inmemoriam.architektsarp.pl)
proboszcz
ks. Stanisław Gorczakowski
Adres: 

ul. Jana Pawła II 58
59-300 Lubin

Telefon: 
76 844 78 65
Fax: 
76 844 77 95
Email: 
lubinjb@salezjanie.pl
www:
Historia i teraźniejszość: 

Na przełomie lat 70. i 80. rozbudowujący się Lubin wymagał budowy nowych kościołów. W roku 1981 były już tu obecne trzy wspólnoty Salezjańskie. Rozbudowa osiedla Ustronie sprawiła, że niewielki zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP na Starym Lubinie przestał wystarczać parafii, dlatego na osiedlu Polnym podjęto próbę utworzenia nowej parafii prowadzonej przez salezjanów. W roku 1982 salezjanie zwieźli elementy do złożenia baraku, z którego powstały salki i kaplica.

12 września 1982 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił kaplice i salki mieszczące się w postawionym baraku. W październiku w Rzymie Ojciec święty pobłogosławił kamień węgielny pod budowę kościoła. W 1984 r. ówczesny proboszcz nowej parafii ks. Adam Wiśniewski po wielu staraniach otrzymał zatwierdzenie planów pod budowę kościoła i plebanii, a już w roku 1984 odprawiono pierwszą Pasterkę w dolnym kościele.

W roku 1998 ks. abp Tarcisio Bertone odprawił pierwszą uroczystą Mszę św. w górnym kościele i poświęcił ołtarz oraz obraz patrona parafii - św. Jana Bosko. Konsekracja kościoła miała miejsce dnia 11 czerwca 2004 r., a dokonał jej ks. bp Tadeusz Rybak.

W domu parafialnym obecnie znajduje się również Gimnazjum Salezjańskie im. św. Dominika Savio.

Tagi