Odszedł do Pana ks. Joachim Jasita SDB

  • 18 listopada 2020 r.
śp. ks. Joachim Jasita (1934-2020)

Dnia 16 listopada 2020 roku odszedł do Pana ks. Joachim Jasita SDB: w 87. roku życia, 68. ślubów zakonnych, 59. kapłaństwa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Odessie na Ukrainie w czwartek, 19 listopada 2020 roku.

Czytaj więcej

Ukraina: Uboga obecność wśród ubogich

  • 8 września 2016 r.
(fot. ANS)

Odessa od zawsze była miastem biznesu ze względu na port, który jest ważnym punktem przeładunkowym. To miasto różni się od pozostałej części Ukrainy. Nadmorskie centrum to wielopiętrowe hotele, piękne deptaki, luksusowe sklepy. Kontrast z biednymi dzielnicami mieszkaniowymi jest ogromny. Większość ludzi żyje w czteropiętrowych blokach z przyklejonymi do nich sypiącymi się balkonami. Pod nimi stoją blaszane garaże, które wyglądają jak zielone, rozsypane klocki.

Czytaj więcej

40 lat służby Bogu i ludziom w salezjańskiej parafii w Odessie

  • 24 listopada 2014 r.
Jublilatka - p. Helena Piasta nagradzana przez ks. Inspektora Dariusza Bartochę

Pani Helena Piasta. Właśnie tak (jakże po polsku!) nazywa się niezwykła kobieta, która nieprzerwanie, od 40 lat jest organistką w salezjańskiej parafii św. Piotra w Odessie. Od 30 lat w tejże parafii jest także kierownikiem chóru (obecna nazwa „Chór parafii św. Piotra im. ks. Tadeusza Hoppe”).

Czytaj więcej

Jubileusz ks. Joachima Jasity SDB

  • 15 lipca 2014 r.
ks. Joachim Jasita (fot. Roman Tsyganiuk sdb)

Salezjanie pracują w Odessie od 1958 roku. Pierwszy salezjanin, który tu przybył w 1958 r., to ks. prałat Tadeusz Hoppe. Po uzyskaniu niepodległości, do Ukrainy w 1993 roku przyjechał także z Polski ks. Joachim Jasita SDB.

Czytaj więcej

Odpust parafialny w Odessie

  • 1 lipca 2014 r.

Kościół św. Piotra w Odessie trwa niewzruszenie od 1913 r. Wybudowany przez zamożnego Francuza Aleksandra Vassala i poświęcony przez niemieckiego biskupa Kesslera. Nie jest duży, ale bardzo sympatyczny. Po II wojnie światowej kościół św. Piotra stał się kościołem parafialnym.

Czytaj więcej

Savionalia w Odessie po raz 15-ty

  • 9 czerwca 2014 r.

Od roku 1999 na Młodzieżowe Centrum „Don Bosko” w Odessie, organizuje coroczny Festiwal Dzieci i Młodzieży „Savionalia”. Także w tym roku, 7 czerwca, już po raz 15-ty odbyło się to święto młodych.

Czytaj więcej

Wystawa „Katolicy w Odessie”

  • 30 kwietnia 2014 r.
Pascha w salezjańskim kościele w Odessie w 2014 r. (fot. Roman Tsyganiuk SDB)

Od 2004 roku w salezjańskim kościele na ul. Hawannej 5 została otwarta wystawa „Katolicy w Odessie”. Cel wystawy – pokazać rolę, jaką odegrali katolicy w historii Odessy. Jak się zrodził kościół katolicki na ziemiach prawosławnych oraz dzięki komu przetrwał.

Czytaj więcej