Przejdź do treści

Wiadomości

"Tacy jak Oni" czyli Savionalia 2006

  • 2 maja 2006 r.

W dniach 28-30 kwietnia w Krakowie na Łosiówce po raz XVI odbyły się Dni Radości znane jako "Savionalia". Temat tegorocznych Savionalii brzmiał "Tacy jak Oni" i odnosił się bezpośrednio do wiązanki Księdza Generała, ks. Pasquala Chiáveza o rodzinie.

W Savionaliach uczestniczyło około 1000 młodych ludzi pochodzących z placówek salezjańskich inspektorii krakowskiej, jak również przedstawiciele innych ośrodków wychowawczych, zarówno zakonnych, jak też świeckich, które czują wielką sympatie do księdza Bosko.

W programie przygotowanym przez Salezjańskie Centrum Wychowania i Duszpasterstwa Młodzieży (WDM) w Krakowie przewidziano wiele atrakcji, wśród których należy wymienić finał konkursu misyjnego, przedstawienie teatralne przygotowane przez młodzież oratoryjną z Kielc, na motywach ataku terrorystycznego w Biesłanie, rozgrywki piłki nożnej i siatkowej oraz tenisa stołowego i piłkarzyków. Savionalia były również miejscem, gdzie młodzież pochodząca ze środowisk salezjańskich mogła wykazać się talentem muzycznym, grając koncerty na scenie. Jedną z wielu atrakcji Dni Radości była Citygame, gra terenowa w obrębie krakowskiego Rynku, która w ciekawej formie pozwalała młodym uczestnikom poznawać walory historyczne i kulturalne miasta.

Savionalia jednak to nie tylko czas zwyczajnej zabawy. Nie zabrakło również wymiaru duchowego. W sobotnie popołudnie w seminaryjnej kaplicy była możliwość nawiedzenia Najświętszego Sakramentu oraz przystąpienia do sakramentu pojednania.
Centralny dzień Święta Młodości został zakończony koncertem zespołu Clezmers, po którym odbyło się specjalnie przygotowane nabożeństwo. Szczególnymi gośćmi wieczoru była rodzina jednego z kleryków salezjańskiego seminarium. Rodzice, którzy w tym roku obchodzili 30-lecie małżeństwa wraz z dwójką dzieci w procesji wnieśli na ołtarz ikonę z Księdzem Bosko i Matusią Małgorzatą. W czasie liturgii wśród młodzieży zostały rozdane modlitwy za rodziny oraz chleb, który symbolizuje Eucharystie oraz codzienność życia. Podczas nabożeństwa Radca Regionalny Europy Północnej, ks. Albert van Hecke skierował słowo do młodzieży, uwrażliwiając ją na prawdziwe wartości rodzinne.

Według tradycji salezjańskiej, wieczorne modlitwy kończą się zawsze "słówkiem na dobranoc". Tym razem na "słówko" zostało zaproszone młode małżeństwo, które od wielu lat związane jest z dziełem wychowawczym Księdza Bosko. Opowiadali oni o początkach ich miłości i dojrzewaniu do małżeństwa oraz o błogosławieństwie, jakim obdarzył ich Bóg w postaci synów: kilkuletniego Filipka oraz trzymiesięcznego Nikodema.

Niedzielna Msza św. kończyła Salezjańskich Dni Radości. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. inspektor Tadeusz Rozmus. W homilii przypomniał młodzieży, jak powinna funkcjonować prawdziwa rodzina, szukająca szczęścia w życiu opierając się na prawdziwych wartościach.

Savionalia 2006 zamknął koncert zespołu New Day, która w swojej nowej płycie "Piątka" promuje pięciu błogosławionych męczenników wychowanków z Oratorium w Poznaniu. Po rozdaniu nagród i dyplomów za rozgrywki sportowe i uczestnictwo w weekendowym spotkaniu oraz ciepłym wojskowym posiłku, młodzież rozjechała się do domów. Za rok będą tu znowu...

Autor

Ko. Sebastian Wiśniewski


Udostepnij