Przejdź do treści

Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy

  • 13 lutego 2010 r.

Dnia 12 lutego, na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Te obchody są okazją, aby przypomnieć dramatyczną sytuację, w jakiej znajduje się wiele dzieci w każdej części świata.

12 lutego 2002 r. wszedł w życie "Protokół opcyjny do Międzynarodowej Konwencji o prawach dziecka", który zobowiązuje państwa, które go podpisały, do nie wciągania dzieci poniżej 18. roku życia w konflikty zbrojne. Odtąd ta data jest także okazją, by zwrócić uwagę mediów i rządzących na poważne pogwałcenia praw dziecka, jakie mają miejsce każdego dnia.

Dotąd jeszcze 61 krajów nie ratyfikowało tego Protokołu, a ostatni oficjalny raport ONZ podaje, że przeszło 250.000 nieletnich, poniżej 18. roku życia (z których niektórzy mają mniej niż 10 lat), jest nadal wciąganych w konflikty zbrojne, zmuszanych do wstępowania do wojska; tego rodzaju doświadczenie, nawet jeśli przeżyją, pozostawia w nich trwały ślad.

Jest wiele instytucji, krajowych i międzynarodowych, które angażują się na rzecz powstrzymania wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych. Niektóre z nich (Amnesty International, Human Rights Watch, Terre des Hommes i wiele innych) w 1998 r. stworzyły Koalicję Przeciw Wykorzystaniu Dzieci jako Żołnierzy, która każdego 12 lutego organizuje kampanię uwrażliwiającą na ten problem o nazwie "Czerwona ręka".

Salezjanie podejmują różne inicjatywy w celu resocjalizacji dzieci-żołnierzy: Fundacja "Mago Sales" prowadzi ośrodek resocjalizacji w Ugandzie, Fundacja "Don Bosco Nel Mondo" założyła podobny w Sri Lance, także inne ośrodki znajdują się w Kolumbii, Angoli i innych krajach świata.

Działalność salezjańska ma także na celu uwrażliwienie społeczeństwa: Fundacja "Don Bosco Nel Mondo" zajmuje się zbiórką funduszy i stara się zwrócić uwagę szerszych mas społecznych, realizując takie projekty, jak np. kampania solidarności "Uwolnij dziecko-żołnierza", łacząca się z imprezą sportową "Bieg Świętych". Fundacja "Mago Sales", ze swej strony, wielokrotnie gościła u siebie kamery włoskiej telewizji w swoim ośrodku resocjalizacji.

Działalność salezjańska na tym polu nie może odstawać od tego, do czego wzywał ks. Juan Vecchi, Przełożony Generalny, w latach 1996-2002: "Jako salezjanie musimy być pierwsi w kampanii na rzecz przywrócenia dziecku prawa do bycia nim".


Udostepnij