Przejdź do treści

Wiadomości

Obchody stulecia śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza

  • 16 czerwca 2012 r.
Stulecie śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza
Stulecie śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza

Zgromadzenia św. Michała Archanioła (Michalici) i Sióstr św. Michała Archanioła (Michalitki), które założył błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz, przynależące do Rodziny Salezjańskiej, wezmą udział w ten weekend (15-17 czerwca) w centralnych obchodach Stulecia śmierci swojego Założyciela.

29 stycznia 1912 r. w Miejscu Piastowym umarł błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz, kapłan polski, który wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego w 1886 r.; założyciel dwóch Zgromadzeń pod wezwaniem św. Michała Archanioła, które, oprócz podzielania charyzmatu salezjańskiego i oddania się młodzieży, realizują duchowość szczególnie związaną z cnotami pracy i powściągliwości.

Z racji obchodów Stulecia śmierci został przygotowany bogaty program, składający się z cyklu spotkań i celebracji, których punktem kulminacyjnym będą obchody centralne, mające miejsce w ten weekend. W Miejscu Piastowym, w którym błogosławiony ks. Markiewicz był proboszczem przez około 20 lat, jest przewidziane spotkanie młodzieży, w którym będzie uczestniczyć około 3000 ludzi młodych z różnych dzieł obu zgromadzeń michalickich.

W sobotę 16 czerwca, spotkanie rozpocznie się różnymi konferencjami i debatami. O godz. 15.30 będzie mieć miejsce najbardziej znaczący punkt programu: Msza św. ku czci błogosławionego, której przewodniczyć będzie Wikariusz Przełożonego Generalnego, ks. Adriano Bregolin, któremu towarzyszy Radca Regionu Europa Północna, ks. Marek Chrzan. Wieczorem, na placu przylegającym do sanktuarium, w którym jest pochowany błogosławiony, przewidziana jest premiera oratorium o bł. Bronisławie Markiewiczu pt. "Człowiek błogosławieństw" oraz koncert młodzieżowy.

W niedzielę będzie kontynuowana debata publiczna na temat wartości wolności na bazie konferencji pt. „Od niewoli do wolności”. O godz. 11.00 Przełożony Generalny Michalitów, ks. Kazimierz Radzik, będzie przewodniczyć Eucharystii, w czasie której siostry michalitki złożą swoje śluby wieczyste.

“Doceniam wasz apostolat na rzecz młodzieży powierzonej waszej trosce w Polsce i w różnych częściach świata, gdzie znajdują się wasze instytuty. Ofiaruję moją modlitwę, prosząc, aby Pan nie przestał błogosławić waszym Zgromadzeniom już usłanym Świętymi Męczennikami, obfitością powołań, które będą umieć kontynuować drogę wyznaczoną przez Błogosławionego Bronisława, charakteryzyjącą się wielką miłością, jaką żywił do Pana i bliźniego, zwłaszcza najbardziej ubogiego, zaniedbanego, opuszczonego i osieroconego, któremu poświęcił całego siebie” – napisał Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez Villanueva z tej okazji do Przełożonych Zgromadzeń Michalickich.

Źródło

Udostepnij