Przejdź do treści

Wiadomości

Lubin: Obchody 30-tej rocznicy "zbrodni lubińskiej"

  • 1 września 2012 r.
(fot. www.lubin.pl)
(fot. www.lubin.pl)

W piątek, 31 sierpnia, w Lubiniu wspominano znaczące wydarzenia z historii marszu narodu polskiego ku wolności, jakim było powstanie Solidarności oraz pacyfikacja lubińskich demonstrantów, podczas której zginęły trzy osoby.

Obchody 30-tej rocznicy tzw. "zbrodni lubińskiej" rozpoczęły się od modlitwy nad grobami tych, którzy zostali zastrzeleni 30 lat temu na polecenie władz komunistycznych. Mogiły Michała Trajkowskiego, Adama Adamowicza oraz Mieczysława Poźniaka stały się miejscem zadumy i modlitwy nie tylko dla ich rodzin, ale również dla działaczy Solidarności, władz samorządowych i setek ludzi, którzy wzięli udział w uroczystościach rocznicowych.

"30 lat temu odeszli nasi bracia. Życie odebrał im reżim komunistyczny. Miejmy nadzieję, że dobry Bóg powołał ich do swojego nieba" – mówił Andrzej Orłowski, szef Solidarności, stojąc nad grobami Michała Trajkowskiego i Adama Adamowicza. Na grób trzeciego z zamordowanych – Mieczysława Poźniaka – związkowa delegacja udała się w niedzielę.

W salezjańskiej Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubiniu odprawiona została Eucharystia o godz. 18.00, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji, Biskupa Stefana Cichego, pasterza Diecezji Legnickiej. Polecaliśmy Bogu sprawy naszego kraju, dziękowaliśmy za opiekę nad nami, modliliśmy się w intencji ofiar boju o autentyczną niepodległość oraz prosiliśmy o Jego błogosławieństwo. Oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Górniczy.

Po mszy odbył się przemarsz ulicami miasta na Wzgórze Zamkowe - miejsce, w którym zginęli strajkujący.

W dniu następnym, na lubińskich błoniach, odbyła się inscenizacja przedstawiająca dramatyczne wydarzenia sprzed 30 lat. Można ją obejrzeć na stronie: www.youtube.com

Źródło

Udostepnij