Przejdź do treści

Wiadomości

Śluby zakonne nowych salezjanów

  • 8 września 2012 r.
Nowicjusze i wspólnota formacyjna z Kopca (fot. ANS)
Nowicjusze i wspólnota formacyjna z Kopca (fot. ANS)

8 września, Święto Narodzenia NMP, to dzień bardzo znaczący dla Zgromadzenia Salezjańskiego. Wielu nowicjuszy z różnych inspektorii na całym świecie składa w tym właśnie dniu swoje pierwsze śluby zakonne. 56 młodzieńców, w tym 13 z Polski, stanie się Salezjanami Księdza Bosko.

Europa Północna

W Swobnicy 4 nowicjuszy złoży swoje pierwsze śluby zakonne; wszyscy jako klerycy. Dwóch pochodzi z Inspektorii Warszawskiej (PLE) i dwóch z Inspektorii Pilskiej (PLN). Ich śluby przyjmie ks. Marek Chmielewski, Inspektor PLN.

W nowicjacie w Kopcu, należącym do Inspektorii Wrocławskiej, pierwsze śluby zakonne złoży 9 nowicjuszy: 4 z Inspektorii Krakowskiej (PLS) i 5 z Inspektorii Wrocławskiej (PLO); wszyscy wybrali kapłaństwo. Ich śluby przyjmie ks. Dariusz Bartocha, Inspektor PLS.

Włochy – Bliski Wschód

8 września składają śluby również nowicjusze z obu nowicjatów we Włoszech. W Monte Oliveto będzie ich 8: jeden z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego, już kapłan; inni z Okręgu Piemontu-Val d’Aosta (1), Włoch Północno-wschodnich (3), Niemiec (2) i Malty (1); wszyscy, oprócz jednego, to kandydaci do kapłaństwa. Ceremonii złożenia ślubów będzie przewodniczyć Radca Generalny ds. Duszpasterstwa Młodzieży – ks. Fabio Attard.

Natomiast 10 nowicjuszy, którzy złożą swoje śluby w Genzano w obecności samego Przełożonego Generalnego ks. Pascuala Cháveza, oprócz jednego, to kandydaci do kapłństwa. Przyszli salezjanie pochodzą z Okręgu Piemontu-Val d’Aosta (1), Inspektorii Sycylijskiej (1), Południowej (3), Chorwacji (2), Włoch Środkowych (2) i Bliskiego Wschodu (1). Wraz z tymi nowicjuszami odbywał nowicjat także inny kandydat, pochodzący z Chorwacji, który złoży swoje śluby kilka miesięcy później.

Azja Wschodnia – Oceania

Z nowicjatu w Fatumaca (Timor Wschodni) wyjdzie 10 nowych salezjanów, Wszyscy są Timorczykami; ośmiu to kandydaci do kapłaństwa, a dwóch chce zostać koadiutorami. Ich śluby przyjmie Przełożony Wizytatorii – ks. João Paolino Aparício Guterres.

Afryka – Madagaskar

W Sunyani, w Ghanie, na terenie Wizytatorii Afryki Zachodniej Anglojęzycznej pierwsze śluby złoży 13 nowicjuszy: 12 z nich wybrało kapłaństwo, a jeden chce być koadiutorem. Wszyscy należą do Wizytatorii, a pochodzą: z Sierra Leone (2), Liberii (1), Ghany (1) i Nigerii (9).

Także 8 września, ale w innych miejscach, swoje śluby złoży dwóch innych nowicjuszy, którzy odbywają nowicjat w Afryce: jeden z Irlandii, który studiował w Sunyani, ale który powrócił do ojczyzny; i drugi, który odbywał nowicjat w Lusace-Makeni (Zambia), ponieważ jednak przebywał poza nowicjatem przez 40 dni, nie mógł złożyć ślubów wspólnie ze swoimi kolegami w dniu 15 sierpnia.

I na koniec, w dniu 15 września, w obecności Przełożonego Wizytatorii Madagaskaru, ks. Claudio Ciolli, swoje pierwsze śluby złoży 6 nowicjuszy z nowicjatu w Ambohidratrimo. Wszyscy są Malgaszami i wybrali kapłaństwo.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij