Przejdź do treści

Wiadomości

Dzień Misji Salezjańskich - Droga wiary w Afryce

  • 22 lutego 2013 r.

Od 1988 roku salezjanie na całym świecie obchodzą dzień misji salezjańskich. W tym roku przypada on 24 lutego. Temat: Droga wiary w Afryce. Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie proponuje na ten dzień zapoznanie się z projektem budowy szkoły dla chłopców w Ugandzie, w Namugongo.

Z okazji Dnia Misji Salezjańskich 2013 (DMS 2013) proponujemy wesprzeć konkretny projekt misyjny, realizowany w Afryce – w Ugandzie.

Koordynatorem projektu jest misjonarz – ks. Ryszard Józwiak, dyrektor Ośrodka Don Bosco CALM dla chłopców ulicy w Namugongo

Uganda, niegdyś nazywana perłą Afryki, to dziś jedno z najbiedniejszych państw świata. Największe bogactwo Ugandy to dzieci i młodzież. Niestety, kilkadziesiąt tysięcy dzieci żyje na ulicach ugandyjskich miast. Najmłodsze nie mają jeszcze 2 lat. Pochodzą z rozbitych rodzin lub są sierotami. Nie chodzą do szkoły, nie wierzą w ludzką dobroć. Tęsknią za prawdziwym domem i szczęśliwym dzieciństwem. Namugongo daje im taką szansę. To salezjańska placówka misyjna Children and Life Mission (CALM) – Dzieci i Misja Życia.

Dom dla 201 chłopców. Mają od 5 do 20 lat. Trafiają tu prosto z ulicy. Jedynym warunkiem przyjęcia do CALM jest zgoda na podjęcie nauki w szkole. Chłopcy z CALM uczą się w szkole podstawowej w Kira, 2,5 km od Namugongo. Potem kierowani są do szkół zawodowych lub średnich, prowadzonych w innych ośrodkach/misjach. Po skończeniu szkoły otrzymują podstawowe narzędzia pracy w zdobytym zawodzie, zaczynają pracować i przejmują odpowiedzialność za własne życie. Od września 2006 roku dyrektorem Don Bosco CALM jest ks. Ryszard Józwiak. Pomaga mu 2 salezjanów, 5 wychowawców świeckich, 5 pracowników personelu pomocniczego i 1 wolontariusz z Polski.

CALM zapewnia chłopcom opiekę, szkołę, w razie potrzeby leczenie. Tu wdrażani są do pracy, rozwijają talenty w różnych grupach zainteresowań, przygotowują się do przyjęcia sakramentów i wzrastają w wierze. Od czasu, kiedy do Namugongo przyszedł ks. Ryszard Józwiak, salezjanie zmienili oblicze CALM. Dzięki pomocy wielu dobrodziejów, wybudowali dodatkowy dom dla chłopców, dom dla pracowników i gości, dom dla wspólnoty, dodatkowe toalety i prysznice, boisko do siatkówki i koszykówki, wolno stojącą dużą kaplicę, zbiornik na wodę deszczową na 100 tys. litrów, drogi pomiędzy zabudowaniami na terenie całego ośrodka, dwumetrowy mur wokół misji oraz gospodarstwo dla potrzeb dzieci i pracowników.

Obecnie rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu w CALM – budowa szkoły podstawowej dla chłopców. W szkole w Kira chłopcy uczą się w prawie 100-osobowych klasach, kadra nie należy do najlepszych. Szkoła w CALM jest planowana na około 320 uczniów, w tym 160 chłopców z CALM i tyle samo dzieci z zewnątrz. Dzięki temu wychowankowie będą mieli kontakt z rówieśnikami z normalnych rodzin, co pomoże w procesie ich wychowania.

Link do reklamówki filmu: Chłopcy z Namugongo:www.youtube.com/watch?v=vzCCp850KoY&list=UUfVt_rYbVg5myXNg4x_xCEg&index…


Udostepnij