Przejdź do treści

Wiadomości

Banie: Misje u stóp Krzyża

  • 15 kwietnia 2013 r.

W dniach od 5 do 12 kwietnia w parafii w Baniach trwały "Misje u stóp Krzyża". Uroczystego wprowadzenia Ottonowego Krzyża Wiary i Relikwii Krzyża Świętego dokonał ks. kanonik Robert Gołębiowski dziekan Dekanatu Banie, który także przewodniczył Mszy Świętej w asyście wicedziekana ks. Tomasza Koszyka TChr, Ks. Józefa Dudziaka TChr - proboszcza z Tetynia i proboszcza parafii ks. D. Sieka. SDB.

Każdego dnia ważnym elementem wspólnej modlitwy była Eucharystia o godz. 09 i 18:00, a także w godzinie 15.00 odprawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia. Ukoronowaniem zaś każdego dnia był Apel Jasnogórski. Istotnym czasem w programie były także „nawiedzenia: Krzyża przez uczniów z miejscowego Zespołu Szkół im. bł. Jan Paweł II. Była to ważna katecheza o wartości i znaczeniu obecności krzyża w ich młodym życiu, oraz o odpowiedzialności za jego godne niesienie.

Ottonowy Krzyż Wiary wraz z Relikwiami Krzyża docierał także do kościołów filialnych w Czarnowie, Kunowie, Piasecznie, Górowie i Tywicy, gdzie parafianie niecierpliwie oczekiwali tego wyjątkowego spotkania. Wszędzie scenariusz był podobny. Po powitaniu odprawiana była Msza Św., a potem trwało czuwanie indywidualne, które kończyło się Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00. W ostatnim dniu czuwanie było połączone z poranną Mszą Świętą na którą byli zaproszeni mieszkańcy Dłużyny (gdzie nie ma kościoła) i Parnicy. W godzinie południowej modlitwę „Regina Caeli” i rozważania pod Krzyżem poprowadził ks. proboszcz Dariusz Siek. Uroczyste podsumowanie tygodnia modlitw u Stóp Krzyża dokonał w czasie Mszy Św. o godz. 15:30 ks. dr Wojciech Jaźniewicz - proboszcz Parafii MB Wspomożenia Wiernych w Będargowie.

Z uczuciem żalu, że już się skończył ten niezwykły tydzień, odwieźliśmy relikwie do kolejnej parafii w Kozielicach. Mimo bliskiego czasu po Wielkiej Nocy sporo osób skorzystało z sakramentu pokuty. Budującym było także trwanie na modlitwie osobistej wielu wiernych, którzy jak Maryja trwali pod Krzyżem.

Autor

Ks. Dariusz Siek


Udostepnij