Przejdź do treści

Wiadomości

Trzciniec - Pierwsza Komunia przy ks. Bosko

  • 14 czerwca 2013 r.

13 czerwca ks. Bosko odwiedził aż trzy miejscowości: Debrzno, Trzciniec i Czaplinek.

Do Debrzna relikwiarz dotarł około godz. 10.30. Jednak już od 9.30 oczekiwała na ks. Bosko duża grupa parafian w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Po wprowadzeniu relikwiarza, nastąpiła oficjalna liturgia przywitania poprowadzona przez ks. proboszcza Adama Michalskiego.

Po przywitaniu był czas na indywidualną modlitwę, w trakcie której do kościoła przybywały kolejne grupy dzieci i młodzieży. O godz. 10.45 rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem dziekana z Człuchowa ks. Krzysztofa Różańskiego, który wygłosił homilię. W czasie Eucharystii swoje śluby odnowili salezjanie współpracownicy.

Po mszy św. był czas na dziękczynienie za wizytę relikwii w parafii, a po pożegnaniu samochód z ks. Bosko udał się w stronę Trzcińca.

Ośrodek Młodzieżowy w Trzcińcu już od wielu dni przygotowywał się na przybycie zacnego gościa. Od Broczyna aż do samego „pałacu” cała droga przystrojona była kolorowymi wstążeczkami, a sam wjazd do ośrodka wysypany kwiatami. Przed wejściem ks. Bosko witał napis, także ułożony z kwiatów: Witamy Cię.

Odświętnie ubrani wychowankowie, przy akompaniamencie akordeonu i śpiewu zespołu „Jarzębiny” z Broczyna, przywitali ks. Bosko po godz. 14.00. Ks. dyrektor Tomasz Kościelny przywitał relikwie i wygłosił krótkie słowo.
Następnie wychowankowie i zgromadzeni goście przeprowadzili w procesji relikwie na „lotnisko”, czyli do drugiej części domu wychowawczego oddalonego o kilometr od tzw. „pałacu”.

Po procesji wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć przedstawienie o ks. Bosko i Michale Magone przygotowane i zagrane przez wychowanków. W sali gimnastycznej ośrodka została odprawiona uroczysta Eucharystia, na której Komunię św. po raz pierwszy przyjął jeden z wychowanków Domu Młodzieżowego. Mszy przewodniczył ks. dyrektor, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Arnold Zimnicki.

Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu relikwiarz został odprowadzony na skrzyżowanie w Broczynie, gdzie oczekiwali go parafianie z Czaplinka z ks. biskupem Pawłem Cieślikiem i ks. proboszczem Mirosławem Kurkiewiczem na czele.

Ks. Bosko do Czaplinka „eskortowała” ogromna liczba aut: 2 radiowozy policyjne, 8 wozów strażackich i ponad 40 aut prywatnych. Relikwiarz przejechał przez świątecznie ustrojone miasto (8 km kolorowych materiałów) przy akompaniamencie syren i klaksonów. Wielu ludzi witało ks. Bosko ze swoich okien lub stojąc obok swoich domów, ale najwięcej przyszło do kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej. Przyjechała nawet pielgrzymka autokarowa z Połczyna Zdroju.

Przed liturgicznym powitaniem zagrała orkiestra i - podobnie jak w wielu miejscowościach - do księdza Bosko skierowały słowo poszczególne stany parafii: dzieci, młodzież, rodziny i osoby konsekrowane. Następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Biskupa, który w czasie homilii przypomniał parafianom o tym, że muszą stać się jak dzieci. Bóg kocha to, co słabe, i ogarnia je swoim ramieniem – tak jak Pan Jezus w Ewangelii przygarniał dzieci. W dzisiejszych czasach tymi rękoma Pana Boga jest właśnie Rodzina Salezjańska.
Po Eucharystii ks. proboszcz wraz z burmistrzem zaprosili mieszkańców Czaplinka na rynek, do specjalnie ustawionych namiotów na słodki poczęstunek. W tym czasie w kościele rozpoczęło się czuwanie przy relikwiach przygotowane przez diakonię muzyczną, które potrwało do północy.

Autor

Salezjańska Grupa Medialna


Udostepnij