Przejdź do treści

Wiadomości

Ostróda: Spotkanie i warsztaty teatrów szkół inspektorii warszawskiej

  • 14 listopada 2013 r.

W dniach 8-11 listopada w Ostródzie odbyły się warsztaty teatralne szkół inspektorii warszawskiej zorganizowane przez szkołę salezjańską. Przybyły teatry ,,PoProstu” z Legionowa i "Beznazwy” z Łodzi. W piątek wieczorem, po radosnym zapoznaniu się i rozlokowaniu w salach, uczestnicy udali się na halę sportową, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez grupę "Przebudzeni" z Ostródy. Poruszał on problem braku wolności i zmusił wszystkich do refleksji.

Drugiego dnia warsztatów nastąpią podział na cztery grupy, w których były prowadzone zajęcia z opiekunami: Sylwią Gajewską, Iwoną Ciunelis, Krzysztofem Zimochem oraz Moniką Kazimierczyk. Uczestnicy warsztatów powiedzieli: - Otrzymaliśmy wiele wskazówek dotyczących zachowania na scenie, ćwiczyliśmy dykcję, a także rozwijaliśmy swoją kreatywność. Po południu każda grupa otrzymała fragment scenariusza baśni braci Grimm pt. ,,Kopciuszek” i dostała dwie godziny na opracowanie części spektaklu zamieszczonej w tekście. Wieczorem podczas prezentacji scen emocji było co niemiara. Każdy akt został bowiem przedstawiony inaczej, ale za to z wielką dozą autentyczności.

Podczas trzeciego dnia warsztatów teatry przedstawiały przygotowane przez siebie spektakle, z czego wszystkie były na bardzo wysokim poziomie. Najpierw, po porannej Mszy Świętej, teatr ,,Beznazwy” zaprezentował pantomimę ,,Błogosławiona”, będącą opowieścią o historii zbawienia i roli Maryi w dziele odkupienia człowieka. Następnie nadszedł czas prób. Każdy chodził jak na szpilkach, stresując się przed zbliżającym się występem. Przed godziną piętnastą ruszył maraton spektakli. Jako pierwszy zaprezentował się teatr "PoProstu", który przygotował spektakl „Obyś cudze dzieci uczył”, będący opowieścią o przygodach nauczyciela. Następnie gospodarze przedstawili gościom koncert poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej. Później miał miejsce przedpremierowy pokaz spektaklu z Legionowa pt. ,,Lalka krawcowej” w reżyserii Jędrzeja Gorskiego. Teatr z Łodzi pokazał jeszcze jedno przedstawienie "Przyjaciółki”, które zakończyło czas prezentacji. Wieczorem uczestnicy pojechali do Lubawy, aby obejrzeć sztukę pt. ,,Poczekalnia” przygotowaną przez Monikę Kazimierczyk.

W poniedziałek Mszą Świętą oficjalnie zakończył się czas warsztatów .

Jak twierdzą uczestnicy, spotkanie teatrów było możliwością poznania się z osobami o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Mają jednak wszyscy nadzieję na rychłe spotkanie.

Autor

Julia Godzwon i Sara Stanulewicz


Udostepnij