Przejdź do treści

Wiadomości

Polana: Uroczystość poświęcenia kościoła

  • 19 listopada 2013 r.
(fot. Adam Świta sdb / sdb.org.pl)
(fot. Adam Świta sdb / sdb.org.pl)

W niedzielne popołudnie, 17 listopada, w Polanie miała miejsce uroczystość poświęcenia kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Świątynia ta powstawała z ogromnym wysiłkiem przez 15 lat. Dzień 17 listopada był uwieńczeniem dzieła, śp. ks. Józefa Talika, ks. Stanisława Lasaka, obecnego proboszcza ks. Stanisława Gołyźniaka a podwaliny pod nowo erygowaną parafie kładł ks. Stanisław Zasada, wszyscy to salezjanie. Prace budowlane zostały rozpoczęte 12 kwietnia 1998 r. Kamień węgielny poświęcił Papież Jan Paweł II w Żywcu, a wmurował ks. bp Ignacy Tokarczuk w 1998 r.

Poświęcenia kościoła dokonał ks. abp Józef Michalik, ordynariusz przemyski. W czasie Mszy św. skierował do zebranych na liturgii okolicznościowe słowo Boże. Przypominał, m.in. że jesteśmy wezwani, aby w dzisiejszym świecie na wzór św. Piotra wyznać przed współczesnym światem, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga Żywego. Ksiądz Arcybiskup podkreślił w homilii, że ta Świątynia będzie miejscem, wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa. Miejscem głoszenia nauki Bożej, sprawowania sakramentów św., aby prawdziwa miłość i miłosierdzie Boże wydawało owoc na życie wieczne.

W uroczystości uczestniczyli miejscowi księża wraz z ks. dziekanem Andrzejem Majewskim-proboszczem w Czarnej, a ze strony salezjańskiej ks. inspektor Dariusz Bartocha oraz współbracia z wielu wspólnot z inspektorii krakowskiej.

Na uroczystość przybył także ks. prałat Tadeusza Jurka wraz mieszkańcami Nowej Wsi Grodziskiej, Białej oraz okolic Chojnowa, którzy są cząstką polańskiej parafii. Zostali oni wysiedleni w roku 1951 na tzw. ziemie odzyskane wraz z ówczesnym proboszczem polańskim ks. Franciszkiem Glazerą.

Mieszkańcy Polany ze wzruszeniem uczestniczyli w tym tak ważnym wydarzeniu dla każdego z nich, wyrazili to w słowach powitania i złożonych darach ofiarnych, a przede wszystkim w wieloletniej pracy przy budowie świątyni.

Autor

Adam Świta sdb

Źródło

sdb.org.pl


Udostepnij