Przejdź do treści

Wiadomości

Szczecin: Inspektorialny kurs lektorów i ceremoniarzy 2014

  • 9 lipca 2014 r.
(fot. pila.salezjanie.pl)
(fot. pila.salezjanie.pl)

W dniach od 29 czerwca do 7 lipca w domu salezjańskim w Szczecinie na ul. Ku Słońcu, odbywał się kurs dla lektorów i ceremoniarzy z placówek inspektorii pilskiej.

W spotkaniu tym uczestniczyli ministranci z Aleksandrowa Kujawskiego, Czaplinka, Torunia, Słupska, Rumi (św. Krzyż), Szczecina (par. św. Jan Bosko) i Główczyc - w sumie 33 osoby. Kurs poprowadził ks. Paweł Żurawiński z Torunia wraz z kl. Krzysztofem Tomeczkowskim z Rzymu, p. Martą Prygon z Polic oraz p. Maciejem Nieszporkiem z Tolkmicka.

W pierwszy czwartek miesiąca wszyscy uczestnicy kursu brali udział w uroczystej Eucharystii w archikatedrze pw. św. Jakuba w Szczecinie. Mszy świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Paweł. Następnie, dzięki życzliwości proboszcza archikatedry ks. prałata Jana Kazieczki, grupa została oprowadzona po świątyni oraz zobaczyła Szczecin z punktu widokowego na wieży katedry.

Podczas kursu przyszli lektorzy i ceremoniarze udali się na cmentarz, aby posprzątać grób ks. Lucjana Gierosa i innych Salezjanów oraz aby wspólnie pomodlić się za zmarłych. Wielką radością dla uczestników kursu była Msza święta prymicyjna, którą odprawił ks. Łukasz Pawłowski SDB z Rzymu.

Oprócz szeregu zajęć związanych z posługą lektora i ceremoniarza był także czas na dzień skupienia i adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, wspólne rozmowy, oglądanie meczów, filmów, grę w piłkę, grilla, a także wyjazd na basen oraz do kina Helios.

W sobotę 5 lipca odbył się egzamin, który wszyscy uczestnicy pomyślnie zdali. Natomiast w niedzielę 6 lipca, podczas uroczystej Mszy świętej w kaplicy szkolnej o godzinie 11.30, ministranci uczestniczący w kursie zostali promowani na ceremoniarzy i lektorów przez kanclerza kurii metropolitalnej szczecińsko-kamieńskiej ks. kan. dra Sławomira Zygę.

Autor

ks. Paweł Żurawiński sdb
kl. Krzysztof Tomeczkowski sdb


Udostepnij