Przejdź do treści

Wiadomości

SARUEL: Młodzież opanowuje Czerwińsk

  • 21 października 2014 r.

Ponad 100 młodych osób przyjechało w miniony weekend (17-19 października) do Czerwińska nad Wisłą, aby wziąć udział w rekolekcjach Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego.

„Tematem pierwszego, powakacyjnego spotkania formacyjnego dla animatorów SARUEL i uczestników lipcowych rekolekcji w Różanymstoku były słowa Chrystusa: „Po owocach ich poznacie”. Zagadnienia poruszane podczas ćwiczeń duchowych miały nam pomóc w pielęgnowaniu i rozwijaniu Bożych darów, które otrzymaliśmy podczas letnich rekolekcji.

Nasze weekendowe skupienie rozpoczęło się w piątek wieczorem Mszą Świętą, w trakcie której kazanie wygłosił ks. Przemysław Kawecki z Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego EMAUS. Nawiązując do patrona dnia, św. Ignacego Antiocheńskiego, będącego symbolem męstwa pierwszych chrześcijan, przypomniał o darach Ducha Świętego, które zostały nam dane po to, byśmy odważnie, głośno i „na dachach” wyznawali wiarę w Jezusa.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, podczas której uwielbialiśmy Boga za nowy dzień i za nasze życie. Tego dnia wysłuchaliśmy także konferencji, które wygłosili ks. Przemysław Solarski oraz ks. Piotr Wyszyński. Ks. Solarski zestawił nam obrazy dwóch ogrodów – Edenu z Księgi Rodzaju i Nowej Jerozolimy z Apokalipsy św. Jana. Pokazał nam w ten sposób utraconą harmonię i nadzieję na ponowne życie w raju. Obrazy te – jeden znajdujący się na początku Biblii, drugi na końcu – są klamrą spinającą całą historię Ludu Bożego, ale też historię życia każdego człowieka. Wszyscy dążymy bowiem do szczęścia obiecanego nam przez Boga. Ks. Wyszyński na podstawie tekstu proroka Izajasza „Pieśń o winnicy Pańskiej” uświadomił nam, że jesteśmy marzeniem Pana Boga; wspaniałą winnicą, o którą się On troszczy i której daje wszystko, czego potrzeba, by przyniosła obfite owoce.

Kontynuacją podjętych rozważań była praca w grupach, podczas której dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami i odpowiadaliśmy na pytania: „Jaką glebą jesteś?”, „Kto jest twoim Ogrodnikiem?”, „Co ci przeszkadza w wydawaniu dobrych owoców?”. Był także czas na indywidualną refleksję i zastanowienie się „co pełni funkcję korzeni w naszym życiu?, jaki jest jego pień? i jakie są nasze owoce?”
Po południu, w trakcie Mszy Świętej wysłuchaliśmy homilii ks. Jacka Szewczyka. Przekonywał on nas o wartości wspólnoty i wspólnego stawiania czoła przeciwnościom. Uwieńczeniem dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu i Wieczór Chwały, który poprowadził ks. Łukasz Mastalerz, duszpasterz akademicki z Płocka. Był to też czas na skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Niedziela była natomiast dniem dzielenia się w grupach owocami letnich rekolekcji w Różanymstoku. Każdy miał okazję, aby podsumować, co zmieniło się w jego życiu przez ostatnie miesiące. O dobre wykorzystanie tych darów modliliśmy się podczas Eucharystii.

Teraz z nową, „duchową energią” przystępujemy do działania, aby wydać piękne owoce naszej wiary!”

Autor

Magdalena Szulczak

Źródło

Udostepnij