Przejdź do treści

Wiadomości

Czerwińsk: Talent spod choinki

  • 9 grudnia 2014 r.

Co właściwie jest moim talentem? Jak mam go rozwijać? Jak służyć innym tym, czym obdarzył mnie Bóg? Z tymi – coraz trudniejszymi w XXI w. dla młodego człowieka – pytaniami mierzyli się w Czerwińsku nad Wisłą w weekend 5-7 grudnia animatorzy Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego Saruel.

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na zimowe spotkanie integracyjno-kontemplacyjne niż ośrodek Emaus w czerwińskim klasztorze. Saruel, jak i inne grupy religijne, korzysta więc z niego regularnie. Grudniowe spotkanie formacyjne animatorzy Saruela zorganizowali sami, wybierając zarówno temat, jak i rozwiązania koncepcyjne na cały weekend.

Hasłem przewodnim spotkania, nazywanego wigilijnym, były talenty. W czasach w których przyszło nam żyć nie jeden dyrektor olbrzymiej korporacji ma problem ze wskazaniem tego, co właściwie jest jego talentem. Co dopiero młody człowiek, często zagubiony w konsumpcyjnej popkulturze. Dlatego animatorzy Saruela szukali swoich talentów zarówno na poziomie fizycznym (zdolności), jak i duchowym (charyzmaty) w trakcie homilii, konferencji i warsztatów prowadzonych m.in. przez ks. Sławka Piotrowskiego SDB, ks. wikariusza Przemka Solarskiego SDB i Agnieszkę Karwat. Ważnym elementem spotkania były także zajęcia praktyczne dotyczące kreatywności i twórczego myślenia. Wiele czasu poświęcono naturalnie modlitwie i kontemplacji. Wieczorne uwielbienie z modlitwą wstawienniczą poprowadził ks. Janusz Kuskowski SDB. W spotkaniu udział wziął także ks. inspektor Andrzej Wujek SDB, od wielu lat mocno związany z Saruelem.

Obok aspektu duchowego i merytorycznego, animatorzy zadbali także o wymiar integracyjny. Razem z salezjanami z ośrodka Emaus zorganizowali bardzo uroczystą wigilię. Zwieńczeniem całości było tradycyjne przeanalizowanie bieżącej sytuacji wspólnot lokalnych Saruela, a także spotkanie techniczne dotyczące organizacji festiwalu Campo Bosco 2015 w Czerwińsku nad Wisłą.

Pozostaje mieć nadzieję, że spotkanie zaowocuje pomnażaniem talentów w nadchodzącym świątecznym czasie, a nie ich zakopywaniem pod choinką.

Autor

ER

Źródło

Udostepnij