Przejdź do treści

Wiadomości

Uroczystość ku czci św. Jana Bosko w Ełku

  • 27 stycznia 2015 r.

W niedzielę 25 stycznia 2015 r. w Parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku świętowano uroczystość ku czci św. Jana Bosko – założyciela Rodziny Salezjańskiej i wielkiego wychowawcy młodzieży.

W tym roku święto miało wyjątkowo podniosły charakter, bo wpisywało się w obchody 200 lecia urodzin św. Jana Bosko i kończyło Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W uroczystej Mszy św. ekumenicznej o godz. 18:00, której przewodniczył ks. Łukasz Mastalerz SDB, uczestniczyli: przedstawiciel Biskupa Ełckiego - ks. Marcin Sieńkowski, ks. Dariusz Zuber i pastorka Monika Zuber z Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego, ks. Łukasz Ławreszuk z Cerkwi Prawosławnej pw. Ap. Piotra i Pawła w Ełku, prezydent miasta p. Tomasz Andrukiewicz i zastępca prezydenta p. Artur Urbański, wójt gminy p. Tomasz Osewski, radni miejscy i gminni, przedstawiciele instytucji, młodzież, sympatycy dzieła salezjańskiego i licznie zgromadzeni wierni.

Na zakończenie uroczystej Mszy św. pozdrowienia i życzenia noworoczne złożył ks. Ł. Ławreszuk z cerkwi prawosławnej, który wyraził wdzięczność, że w tym wyjątkowym dniu wszyscy razem, mimo różnic między kościołami, mogli modlić się do tego samego Boga. Podczas obchodów uroczystości ku czci św. Jana Bosko był też akcent dziecięcy i młodzieżowy w postaci wręczenia dyplomów i upominków laureatom Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Jak ksiądz Bosko z młodzieżą, dla młodzieży”, którego dokonał Proboszcz ks. Tadeusz Jarecki SDB. Wiersze laureatów, pierwszych miejsc, zostały zaprezentowane w kościele na zakończenie Mszy św. przez nich samych lub panie z komisji konkursowej.

Tradycyjnie, druga część uroczystości, biesiada salezjańska odbyła się w oratorium i zgromadziła przy wspólnym stole sympatyków oraz pomocników dzieła salezjańskiego w Ełku. Byli to ludzie w różnym wieku i różnych profesji, każdy z innym bagażem doświadczeń, ale połączył ich salezjański duch i radość z przynależności do Bożej rodziny. W tym roku biesiada była bardzo rozśpiewana, a nad jej oprawą czuwali: wodzirej p. Iwona Ożarek i akordeonista p. Daniel Szejda. Przebywanie ze sobą i śpiewanie pozwoliło na budowanie więzi i relacji we wspólnocie. Jeśli są relacje, jest nadzieja na współdziałanie w wychowaniu młodego pokolenia. Ksiądz Bosko zachęca wszystkich: „Czyńcie to, co możecie. Bóg uczyni to, czego wy nie możecie uczynić”.

Autor

Maria Chaberek


Udostepnij