Przejdź do treści

Wiadomości

Tarnowskie Góry: „Duszą tego miejsca jesteście wy!”

  • 3 lutego 2015 r.
W nowym Oratorium. (fot. Małgorzata Gajos)
W nowym Oratorium. (fot. Małgorzata Gajos)

31 stycznia, dzień liturgicznego wspomnienia ks. Bosko, był szczególnie ważny i radosny dla salezjańskiej rodziny w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach, gdzie otwarto nowe oratorium.

W wigilię uroczystości ku czci św. Jana Bosko miała miejsce Stacja Bosko, podczas której uczniowie, animatorzy, dinozaury, salezjanie współpracownicy i księża spotkali się w nowym oratorium. Przyjęto kandydatów na animatorów, była adoracja, modlitwa dziękczynna. Nie zabrakło także zabaw integracyjnych prowadzonych przez dinozaury. Uczestnicy otrzymali nowe oratoryjne koszulki.

Ks. Piotr Lorek sdb poprowadził konferencję, w której nawiązał do ostatniej oratoriady we Wrocławiu i jej tytułu „Bitwa o dom”. Podkreślił, że oratorium to miejsce, które ma być domem, boiskiem, parafią i szkołą.

Ks. Lesław Klamer sdb, dyrektor ośrodka, który całym swoim sercem zaangażował się w powstanie nowego oratorium, nie krył wzruszenia. - Ze wzruszeniem wielkim na to patrzę, bo jest to piękne dzieło i mam nadzieję, że nam i wam będzie służyło. Podkreślił także, że duszą oratorium jest młodzież, a także życzył jej by była światłem dla innych.

Magdalena Świerczewska, animatorka SOSW, zapytana, jak odbiera nowe oratorium odpowiada: - To jest tak, jak z ks. Bosko, bo jak on zakładał oratorium to zaczynał od szopy, a potem starał się, by chłopcy mieli coraz lepsze warunki, wkładał w to swoje serce i sami chłopcy też pracowali nad tym, żeby było dobrze i przytulnie, jak w domu. Myślę, że tu jest tak samo, bo najpierw mieliśmy pomieszczenia, które były jedynie zaadoptowane na oratorium, a teraz z biegiem czasu doczekaliśmy się oratorium, które jest specjalnie wybudowane, po to by spełniało taką funkcję. I jest pomyślane tak, żeby wszystkim animatorom było w nim dobrze - podkreśla.

Dla Magdy Jagielskiej, salezjanki współpracowniczki, powstałe oratorium to nowy etap: - Dla mnie, która dorastałam w pomieszczeniach starego oratorium nowe jest jakąś oznaką zmiany w życiu. W progi nowego oratorium wchodzę jako człowiek dojrzały, niejako z drugiej, wychowawczej strony. Bardzo się cieszę, że dzięki pracy salezjanów, przede wszystkim ks. Lesława Klamera i wielu innych osób, młodzi ludzie będą mogli spędzać swój wolny czas w takim pięknym miejscu - dodaje.

Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę Mszą Świętą, podczas której do grona salezjanów współpracowników przyjęto Wojciecha Wyderkę. Był to duchowy prezent dla ks. Bosko, materialnym jest nowe oratorium. Po Mszy młodzież zaprezentowała krótką, pantomimiczną scenkę, o tym, czym jest oratorium.

Z Wrocławia specjalnie na poświęcenie nowych pomieszczeń przyjechał ks. inspektor Alfred Leja sdb. Na uroczystościach pojawili się m.in. pan Michał Sage, który wraz z synem Filipem zaprojektował oratorium, a także przedstawiciele władz miasta burmistrz i starosta Tarnowskich Gór. Zebrani goście byli zachwyceni nowym oratorium, wykorzystaniem i urządzeniem przestrzeni.

Młodzież z SOSW przygotowała także akademię o księdzu Bosko, rozegrano mecz siatkówki wychowawcy kontra uczniowie, odbył się turniej „Kocham Cię Bosko”, a na koniec była tombola. Wszystko to w atmosferze salezjańskiej radości.

Autor

Małgorzata Gajos


Udostepnij