Przejdź do treści

Wiadomości

Lwowiec: Uroczystości ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

  • 21 lipca 2015 r.

19 lipca w parafii w Lwowcu odbył się odpust tutejszej Patronki i Orędowniczki - Matki Bożej Szkaplerznej. Świętowanie rozpoczęło się procesją maryjną wokół naszej niewielkiej wioski, podczas której licznie przybyli pielgrzymi z okolicznych miejscowości i parafii, śpiewając Litanię Loretańską oddali cześć Najświętszej Pannie.

Odpustowej Mszy Świętej przewodniczył ks. Stanisław Orpik SDB. W homilii nasz były duszpasterz ks. Jakub Fluks SDB przypomniał krótką historię szkaplerza i obietnicę jaką dała Maryja 16 lipca 1251 r. świętemu Szymonowi Stock i wszystkim tym, którzy będą szkaplerz nosić: "Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego". Ks. Jakub zaznaczył, że przyjmując szkaplerz nie tylko powierzamy się opiece Maryi, ale również wyrażamy pragnienie naśladowania Jej życia. Szkaplerz musi prowadzić do Chrystusa, gdyż w przeciwnym razie traci sens jako znak chrześcijańskiej wiary. Wymaga prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego, zgodnego z nauczaniem Ewangelii; praktykowania sakramentów świętych; wyrażania na zewnątrz nabożeństwa do błogosławionej Dziewicy poprzez pokutę, modlitwę i miłość miłosierną względem bliźnich, zgodnie ze stanem życia danej osoby. Dopiero to czyni przynależnymi do prawdziwej rodziny Jezusa i Maryi. Swoją homilię ks. Jakub zakończył słowami modlitwy Św. Jana Pawła II:

Twojemu matczynemu sercu powierzam Kościół, pasterzy i wiernych.
Ty, która jesteś Matką prawdziwego życia, naucz nas być świadkami Boga żywego,
miłości silniejszej niż śmierć, przebaczenia, co odpuszcza winy,
nadziei, co spogląda w przyszłość.
Święta Maryjo, Matko nadziei, Najświętsza Dziewico z Karmelu,
osłoń swoim szkaplerzem jak tarczą opieki miasta i wsie, łańcuchy gór i morze,
mężczyzn i kobiety, młodzież i dzieci, starców i chorych, sieroty i cierpiących,
wiernych synów Kościoła i zbłąkane owce.
Spraw, aby wszyscy ludzie wszystkich krajów, uznawszy swoje wspólne pochodzenie,
odnosili się do siebie z szacunkiem i kochali, jak przystało dzieciom jednego Ojca,
w Jezusie Chrystusie, naszym jedynym Zbawicielu, i w Duchu Świętym, który odnawia oblicze ziemi, na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej.

W tym roku kilkadziesiąt osób uczestniczących w Liturgii z rąk Księdza Proboszcza Andrzeja Makarewicza SDB przyjęło znak Szkaplerza i oddało się opiece Maryi, dając początek naszej parafialnej Rodzinie Szkaplerznej. Z racji zbliżającego się wspomnienia św. Krzysztofa po Mszy Św. kierowcy poświęcili swoje pojazdy.

Oprócz umocnienia duchowego organizatorzy zadbali również o coś dla ciała. Kupując los goście mogli wspomóc potrzeby parafii ale też wygrać atrakcyjne nagrody m.in.: toster, robot kuchenny. podkaszarkę, szybkowar i wiele innych. Głodni mogli posilić się kiełbaską z grilla, zakupić i skosztować przepysznego ciasta albo zabrać je do domu na deser do świątecznego obiadu.

Mimo, że po południu pogoda bardzo się popsuła a nad parafią zebrały się ciemne chmury, z których spadł solidny deszcz ( być może znak obfitości Bożych łask dla uczestników odpustu) i wszystko wskazywało na to, że coroczna zabawa zostanie odwołana, to jednak pierwsze dźwięki muzyki przegoniły chmury a tańce trwały do białego rana. Bo być chrześcijaninem to przecież także umieć spędzać czas z innymi, cieszyć się swoją obecnością i dzielić się radością.

Jeśli kiedykolwiek będziecie w tych stronach, zapraszamy do odwiedzenia Matki Bożej Szkaplerznej w Jej Sanktuarium w Lwowcu.

Autor

Renata


Udostepnij