Przejdź do treści

Wiadomości

Łódź: Przegląd Inicjatyw Teatralnych 2015

  • 17 listopada 2015 r.

Przez trzy dni aktorzy-amatorzy teatrów salezjańskich uczestniczyli w IV PIT, czyli Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych w Łodzi.

Spotkanie to nie tylko okazja do obejrzenia najnowszych przedstawień w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studenckiej, ale także możliwość integracji środowiska „młodych salezjańskich talentów” z całej Polski. Po każdym spektaklu jego wykonawcy wraz z reżyserem omawiają sztukę wraz z animatorami, dzieląc się wrażeniami i uwagami. Animatorami w tym roku byli studenci z teatru „ITP” Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas przeglądu zaprezentowanych zostało pięć przedstawień: „Dum Spiro Spero” teatru „Po prostu” z Legionowa, „Niewiasta – Matka” i „Ach, te kobiety” teatru „Beznazwy” z Łodzi, „Spektakl bez tytułu” teatru „Od A do Z” z Sokołowa Podlaskiego, „Moria” teatru „ITP” z Lublina oraz etiudę teatru z Ostródy. Był to także czas na wieczór taneczno-towarzyski, modlitwy i wspólne posiłki.

- Pomysł spotkania zrodził się, gdyż widzieliśmy, że ludzie działają teatralnie i chcą się wzajemnie doskonalić i spotykać. Pierwowzorem PIT-u był „Sofft” (Salezjański Ogólnopolski Festiwal Form Teatralnych) w Szczecinie, który się zakończył. Miał tez formułę konkursową, której my chcieliśmy uniknąć. Stwierdziliśmy, że w mniejszym gronie, teatrów przekazujących wartości chrześcijańskie będziemy spotykać się w Łodzi, zaczynając od teatrów salezjańskich. Stąd też po każdym przedstawieniu omawiamy sztuki, aby spotkanie miało konstruktywny charakter, było uczące i zmieniające nas na lepsze – tłumaczy Sylwia Gajewska, twórca i reżyser teatru „Beznazwy” z Łodzi, współorganizatorka PIT-u. - Podziwiam Was wszystkich, którzy tu dziś jesteście! Szczególną uwagę zwracam na dwóch kapłanów, moich kolegów, a waszych duszpasterzy, opiekunów i twórców teatrów – ks. Mariusza Lacha i ks. Roberta Bednarskiego. Oni ciągle w niezwykły sposób zafascynowani są teatrem i dzielą się tym z innymi – to uszczęśliwia – mówił na zakończenie sobotniego wieczoru ks. Andrzej Wujek sdb, warszawski inspektor salezjanów. Nawiązał także do roli teatru w życiu patrona. - Ks. Bosko chciał zmienić ludzi, których znajdował na przedmieściach Turynu. To byli niekiedy świadkowie ciężkich sytuacji. Jednym z narzędzi pracy z nimi był właśnie teatr, który pozwalał im zapominać o przykrych doświadczeniach i przenosić się z nieco inny świat. Nie wiem co dokładnie czujecie stojąc tu na scenie, ale wiem co przeżywa widz, próbując zrozumieć to co chcecie mu przekazać. Tu jest coś wzruszającego, coś czym się dzielą, zapamiętują słowa, aby dzięki nim choć po części poprowadzić swój wątek życia. Za to wam wszystkim bardzo dziękuję! – zakończył ks. Wujek.

PIT zakończył się wspólną Eucharystią w kościele Matki Bożej Wspomożenia pod przewodnictwem ks. Andrzeja Wujka sdb. Tuż przed nią w sali teatralnej z każdej grupy zostało wyróżnionych kilkoro uczestników za kreacje aktorskie lub szczególne zasługi np. za pomoc techniczną, która też jest ważna – otrzymali nagrody książkowe. Już dziś organizatorzy zapraszają wszystkie teatry, dla których ważne są wartości chrześcijańskie, na V Przegląd Inicjatyw Teatralnych w listopadzie 2016 roku.

Autor

Piotr Drzewiecki


Udostepnij