Przejdź do treści

Wiadomości

Spotkanie z Matką. Kopia ikony jasnogórskiej w Woźniakowie

  • 17 listopada 2015 r.

W poniedziałek, 16 listopada, kilkanaście minut po godzinie 17.00 do domu zakonnego salezjanów w Woźniakowie przybyła kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz przywiózł ze wspólnoty pallotyńskiej w Kutnie – Dybowie przełożony dzieła w Woźniakowie – ks. Sławomir Łubian i ks. ekonom – Zygmunt Wolanin.

Po zainstalowaniu obrazu w kaplicy domowej współbracia mieli czas na osobistą modlitwę. Po zakończeniu wieczornych posług liturgicznych w kościele parafialnym i wspólnej kolacji współbracia modlili się Liturgią Godzin, potem zaś wysłuchali konferencji autorstwa salezjanina - ks. dra Stanisława Zimniaka z Rzymu pt. "Percepcja zwycięskiej wizji maryjnej kard. Augusta Hlonda w posłudze pasterskiej Prymasa Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II". Wieczór zakończył wspólny różaniec, Apel Maryjny i słówko na dobranoc.

We wtorkowy poranek wspólnota woźniakowska spotkała się w kaplicy, aby celebrować uroczystą Eucharystię połączoną z jutrznią. W czasie liturgii przełożony dzieła salezjańskiego wygłosił homilię, w której zachęcał do praktyki pięknej cechy maryjnej – empatii. Przed południem, z racji nawiedzenia, salezjanie z tutejszej wspólnoty modlili się różańcem, a każdy ze współbraci mógł także wykorzystać czas na refleksję oraz modlitwę osobistą przed kopią cudownego obrazu.

Nawiedzenie zakończyło przybycie kwadrans po godz. 16.00 przedstawicieli ojców bernardynów z Łowicza, którzy przez kilka dni będą mogli gościć peregrynujący obraz Częstochowskiej Wspomożycielki Narodu.

Warto wspomnieć, że peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wspólnotach zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego ma miejsce już kolejny raz. Po raz pierwszy tego typu wydarzenie odbyło się w 1963 r. Wtedy Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński zaprosił męskie instytuty do przyjęcia pod swój dach wizerunku Matki Bożej. Na odwrocie obrazu ks. kardynał napisał odręcznie: Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała światu Syna Bożego, a Waszym Gospodom zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach, ku Radości Waszej, w Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym Pokojem i Miłością, będę Waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na Dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi
Stefan kard. Wyszyński, Prymas Polski

Jako salezjanie ufamy, że nawiedzenie Maryi naszych wspólnot przyniesie Boże owoce i łaski, zwłaszcza: wytrwania w wierze i zgromadzeniu, pokoju we wspólnotach oraz dar nowych powołań koadiutorskich i kapłańskich.

Autor

ks. Piotr Szlufik


Udostepnij