Przejdź do treści

Wiadomości

Ostróda - Adwent - ŚDM

  • 14 grudnia 2015 r.

Tradycyjnie 8 grudnia w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Salezjańskim Liceum i Gimnazjum w Ostródzie zorganizowaliśmy Adwentowy Dnia Skupienia. W tym roku ten dzień wykorzystaliśmy na przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży.

Postanowiliśmy tym razem nie zapraszać żadnych ekstra gości – rekolekcjonistów, a spróbować własnymi siłami podjąć refleksję nad nawracaniem się do Boga. Podzieleni na małe grupy pod okiem animatorów i nauczycieli realizowaliśmy kolejne zadania. Zaczęliśmy od przeczytania fragmentów Listu do Młodych Jana Pawła II i rozmowy, co to oznacza dla nas, młodych XXI wieku. Okazało się, że przesłanie papieża z ubiegłego wieku jest ponadczasowe.

Następnie rozpoczęliśmy pracę w grupach zadaniowych. Jedni tworzyli mapę Światowych Dni Młodzieży, inni wyszukiwali informacje na ich temat, jeszcze inni ćwiczyli chóralny śpiew Hymnu ŚDM w Krakowie, by potem nauczyć chociaż refrenu pozostałych uczniów.

W małych grupach dyskutowaliśmy na różne tematy dotyczące naszej wiary, Kościoła, sakramentów. Było to niezwykłe doświadczenie, bo na co dzień nie mamy takiej okazji , a może i odwagi. Animatorzy musieli bardzo starać, by zachęcić rówieśników do refleksji i świadectwa. Uwieńczeniem tej części było spotkanie wszystkich uczniów i nauczycieli w hali sportowej i zdanie relacji z pracy poszczególnych grup. Przekonaliśmy się, jak wiele tego dnia wypracowaliśmy sami: młodzi dla młodych. Z pewnością nie był to czas dobrze wykorzystany. Poczuliśmy się wspólnotą, w której każdy jest wysłuchany i ważny. Nasze skupienie zakończyliśmy Mszą Świętą.

Nie zapomnieliśmy też o nadchodzącym Święcie Narodzenia Pana Jezusa. Nasze rozważania pozwolą nam jeszcze głębiej wejść w tajemnicę Bożej Miłości objawioną w ludzkim narodzeniu Jego Syna.

Ten dzień, mimo powagi, jaką narzucił czas oczekiwania, upłynął radośnie i w dużym poczuciu, że uczestniczymy we wspólnej, ważnej sprawie. Chcemy wypełniać wezwanie Papieża Franciszka. Mamy nadzieję na spotkanie w Krakowie.

Autor

Małgorzata Chmiel i Anna Wróbel


Udostepnij