Przejdź do treści

Wiadomości

Zima w mieście z salezjanami

  • 3 lutego 2016 r.

W Suwałkach zakończyły się salezjańskie półkolonie „Zima w Mieście”. Trwały od 25 do 30 stycznia 2016 roku i przebiegały pod hasłem: „Pokój, Radość i Miłość w Duchu Świętym”. Uczestniczyła w nich rekordowa liczba dzieci. Razem z animatorami wszystkich uczestników było ponad 200 osób.

Nad całością zimowego wypoczynku czuwał kierownik Oratorium ks. Tomasz Pełszyk. Wspomagali go ks. Grzegorz Gugała, ks. Jerzy Gabrych, animatorzy i salezjanie współpracownicy.

Na bogaty program zimowiska złożyły się gry, zabawy integracyjne, zajęcia sportowo - rekreacyjne w pomieszczeniach Oratorium i na świeżym powietrzu, ognisko z kiełbaskami, wyjścia do Aquaparku, spotkanie z krakowskim teatrem, projekcje filmów, warsztaty plastyczne, teatralne, muzyczne, kulinarne, podróże w świat bajek, quizy, kalambury i inne atrakcje. Każdego dnia dzieci otrzymywały gorącą herbatę i wspólny posiłek.

Animatorzy, realizując nakreślony wcześniej program, starali się w życie kolonistów wprowadzić strumienie światła, kolorów, radosnych nut życia chrześcijańskiego, poczucia obowiązku, umiejętności kontemplacji, podziwu i zachwytu, gustowania w doświadczeniu bezinteresowności oraz ukierunkować młodych ludzi na świętość.

Jako nośnik określonych wartości i ideałów, ekspresji plastycznej i różnorodnych emocji została wykorzystana bajka i Pismo Święte. Świat wróżek, królewiczów, księżniczek, smoków; postaci dobrych i złych, odważnych i tchórzliwych, pięknych i brzydkich został powiązany, w przygotowywanych przez dzieci scenkach, z odpowiednimi treściami biblijnymi i w ten sposób kształtowana była u dzieci wrażliwość na dobro i piękno, wartości, marzenia i nadzieje na przyszłość.

Codzienne spotkania trwały w godzinach od 10.00 do 15.00, a każde z nich było źródłem wielu nowych i niezapomnianych wrażeń. Przeżywanym wspólnie chwilom towarzyszyły zawsze śpiew, taniec, radość i modlitwa, które wzmacniały więzi z Bogiem i drugim człowiekiem, a także przypominały o księdzu Bosko, który zadziwiał, pobudzał, rzucał wyzwania, dodawał entuzjazmu, fascynował i towarzyszył nam w poszukiwaniu syntezy między wiarą, kulturą i życiem.

W tej pięknej i pasjonującej, zimowej przygodzie wspierała nas Maryja, Wspomożycielka Wiernych.

Na koniec turnusu wszyscy spotkali się w kościele na Apelu, aby za pośrednictwem Matki Bożej Miłosierdzia podziękować Bogu, za ten piękny czas aktywnego wypoczynku, dobrej zabawy i wspólnie przeżytych chwil.

Autor

Mirosław Hartung


Udostepnij