Przejdź do treści

Wiadomości

Mińsk Mazowiecki: "Grafen z klasą"

  • 13 kwietnia 2016 r.

“Jeżeli wiek XX był wiekiem tworzyw sztucznych, to już możemy przypuszczać, że wiek XXI będzie epoką grafenu”. Pod takim hasłem uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku wzięli udział 12 kwietnia w ogólnopolskiej akcji “Grafen z klasą”.

Podczas spotkania zorganizowanego przez panią redaktor Monikę Odrobińską w siedzibie tygodnika "Idziemy" w Warszawie przedstawiciele spółki Nano Carbon, pokazali kilka ciekawych eksperymentów z wykorzystaniem grafenu. Zajęcia prowadził pan Krzysztof Zwoliński, a o wielu faktach i mitach na temat właściwości materiałów dwuwymiarowych i ich zastosowania w życiu codziennym ze swadą opowiadał pan Zbigniew Mularzuk – prezes Nano Carbon.

Ale czym tak naprawdę jest ten “grafen”?

Grafen jest alotropową odmianą węgla zbudowaną z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w heksagonalny kształt przypominający plaster miodu. Jest on przede wszystkim bardzo wytrzymały i twardy, a jego wyjątkowość tkwi w fakcie, iż łączy ze sobą zestaw właściwości nieodkrytych wcześniej w żądnym znanym do tej pory materiale.

Mamy nadzieję na dalszą współpracę ze spółką Nano Carbon, może w przyszłym roku szkolnym wybierzemy się do jej siedziby, aby zapoznać się z technologią wytwarzania grafenu i jego zastosowaniami. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży, czego efektem była ożywiona dyskusja zarówno w trakcie, jak i po jego zakończeniu.

Jednak celem tego spotkania nie było tylko przekazanie wiedzy oraz poszerzenie naszych horyzontów na temat współczesnej nanotechnologii, lecz także pewna inspiracja. Organizatorzy, świadomi tego, że młody umysł jest bardziej otwarty i zdolny do przekraczania granic pozamykanych w schematach, postanowili zaproponować młodzieży konkurs. Aby wziąć w nim udział, należy wymyślić innowacyjne zastosowanie grafenu, zaś zwycięzca skorzysta z przywileju pozwalającego mu na opatentowanie własnego pomysłu oraz jego komercjalizację.

Więcej szczegółów na temat akcji oraz konkursu można znaleźć na stronie: www.grafenzklasa.pl

Autor

Artur Kłosiński, uczeń klasy II
Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego
im. ks. A. Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim


Udostepnij