Przejdź do treści

Wiadomości

II Forum Nauczycieli Inspektorii Warszawskiej - innowacyjna i twórcza praca z uczniem – od teorii do praktyki

  • 17 października 2016 r.

W sobotę, 15 października 2016 r. w Mińsku Mazowieckim odbyło się Forum Nauczycieli Szkół Salezjańskich. Celem zjazdu było nie tylko samo spotkanie uczestników, ale przede wszystkim możliwość zdobycia nowych umiejętności potrzebnych w pracy z uczniem.

Pomagało w tym pięciu pracowników Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku. Wśród nich byli specjaliści z zakresu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, terapeuci uzależnień, psychoterapeuta oraz pedagog z centrum młodzieżowego w Albanii. Samo miejsce pracy prowadzących, ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe gwarantowały wysoki poziom zajęć.

Tematem przewodnim była (tak, jak rok temu) twórcza praca z uczniem. Tym razem jednak zajęcia miały charakter warsztatowy. Nauczyciele zostali podzieleni na pięć grup, dających możliwość pełnego zaangażowania się w zajęcia, praktycznego opracowania i udoskonalenia swoich metod pracy. Uczestnicy mogli zaobserwować, jak ważną sprawą jest podmiotowe traktowanie ucznia, odkrywanie jego możliwości, a nie skupianie się tylko na problemach stwarzanych przez młodego człowieka. Mogli również nauczyć się dostrzegać to, że trudności, jakie stwarza uczeń, są bardziej wyrazem jego potrzeb niż negatywnej postawy wobec dorosłych.

Spotkanie w Mińsku Mazowieckim było również okazją do podziwiania nowego budynku szkoły, który dzięki wysiłkowi wspólnot salezjańskich z całej Inspektorii Warszawskiej będzie mógł służyć uczniom tej placówki. W związku z ciągłymi zmianami w systemie szkolnictwa w Polsce takie inwestycje są niezbędne do dalszego funkcjonowania tego typu dzieł. Tym bardziej cieszy nas wszystkich fakt, iż udało się dokończyć budowę, która znacznie wzmacnia bazę dydaktyczną i konkurencyjność na rynku szkolnictwa.

Gościem spotkania był Ksiądz Inspektor Andrzej Wujek, który wręczył nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom z poszczególnych naszych placówek oświatowych. W tym roku byli to: z Legionowa – p. Joanna Rogala i p. Wiesława Szaryńska; z Łodzi – p. Anna Suchodolska i p. Marcin Paździor; z Mińska Mazowieckiego – p. Teresa Baranowska i Ks. Grzegorz Borysiak; z Ostródy – p. Anna Wróbel i p. Mirosława Burbo; z Różanegostoku – p. Beata Ignatowicz i p. Konrad Gasparowicz; z Sokołowa Podlaskiego – p. Joanna Trandziuk i p. Ewa Suchożebrska, z Warszawy – Bursa – p. Maria Olszewska. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów w pracy dla dobra młodzieży.

Biorąc pod uwagę pełne zaangażowanie uczestników, opinie jakie pojawiały się po zajęciach możemy przyjąć, iż tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne. Na pewno zmiana podejścia do pracy z młodym człowiekiem wymaga sporo czasu i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Stąd też liczymy, iż tego typu zajęcia i warsztaty będą miały swoją kontynuacją w przyszłości.

Autor

KD/TKI/DM.

Źródło

Udostepnij