Przejdź do treści

Wiadomości

Filmowa Cecyliada 2016 w Szkołach Salezjańskich w Mińsku

  • 24 listopada 2016 r.

22 listopada to dzień, w którym czcimy i upamiętniamy św. Cecylię, patronkę muzyki na całym świecie. I tak w Meksyku odbywa się kolorowa, wesoła i rozśpiewana parada, a w naszej salezjańskiej podstawówce, jak co roku zorganizowaliśmy Cecyliadę!

Przegląd piosenki zwany Cecyliadą jest już stałym punktem wydarzeń szkolnych. To muzyczne spotkanie lubiane przez rodziców, uczniów i nauczycieli. Konkurs gromadzi co roku wierną publiczność a uczestnicy rzetelnie przygotowują się do występów. Poziom muzyczny , zapewne za wstawiennictwem świętej patronki, jest z roku na rok coraz wyższy. W każdej edycji Cecyliada ma swój temat przewodni. W tym roku towarzyszyła nam X muza, czyli film i telewizja. Piosenki filmowe i serialowe, które pojawiły się na przeglądzie to znane utwory z ulubionych filmów, seriali i bajek. Scenografia prosto z planu filmowego przeniosła nas w świat wielkiego kina. Występujący czuli się jak gwiazdy. Wszyscy uczestnicy pokazali się z jak najlepszej strony a publiczność nagradzała występujących gromkimi brawami.

Konkurs jednak musiał zostać rozstrzygnięty , choć podziwiamy i gratulujemy wszystkim uczestnikom. Zgodnie z regulaminem jury oceniało: stopień trudności piosenki, biorąc pod uwagę czystość i poprawność wykonania, aranżację i choreografię utworu. Ponadto pod uwagę brano ogólne wrażenie artystyczne i umiejętność prezentacji oraz interpretację utworu. Podczas całego turnieju mogliśmy podziwiać solistów oraz duety. Szesnastu uczestników postanowiło pochwalić się swoim talentem przed zgromadzoną publicznością oraz wymagającym jury w składzie: ks. Dyrektor Ryszard Woźniak, pan Daniel Gałązka, pani wicedyrektor Renata Bakuła oraz licealistka Aleksandra Rek ze szkolnego z zespołu „Kreska”. Gościem specjalnym był w tym roku pan Tomasz Lechicki, reżyser, operator, autor dźwięku do wielu filmów. Mogliśmy obejrzeć fragment filmu „Kino” autorstwa naszego gościa i przekonać się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w dziele filmowym . Młodzi artyści podczas występów prezentowali nie tylko talent, ale i serce na scenie. Widoczne emocje oraz zaangażowanie każdego uczestnika nie ułatwiały zadania oceniającym .Lista laureatów w kilku kategoriach jest długa i z dumą prezentujemy zwycięzców:

Kategoria klas I-III
I miejsce Amelia Jackiewicz za wykonanie piosenki "Szukaj mnie" z filmu „Kogel-mogel”
II miejsce Michał Sekular i Krzysztof Gardyza- "Róża czerwona, biało kwitnie bez" z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”
III miejsce Halszka Rembowska- "Miłość rośnie wokół nas" z filmu „Król lew”
Wyróżnienie zdobyła Olga Gardyza za piosenkę -"Lato, lato" z filmu „Szatan z siódmej klasy”

Kategoria klas IV-VI
I miejsce Maria Miąsek- "O mnie się nie martw" z serialu „O mnie się nie martw”
II miejsce Magda Markiewicz- "Kaktus" z serialu „Druga szansa”
III miejsce Lena Łagowska- "Ulepimy dziś bałwana" z filmu „Kraina lodu”
Wyróżnienie zdobyła Olga Sobol za wykonanie piosenki „Ruchome piaski” z filmu „Nocne graffiti”

Nagroda publiczności trafiła do Magdy Markiewicz. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie. Tych, których nie było, na pocieszenie zapewniamy - za rok kolejna Cecyliada !

Autor

Danuta Graboś
wychowawczyni klasy III Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
im. św .D. Savio w Mińsku Mazowieckim

Zdjęcia


Udostepnij