Przejdź do treści

Wiadomości

Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli, czyli o Świętym Bracie Albercie i służbie ubogim

  • 5 grudnia 2016 r.

W sobotę 3 grudnia bieżącego roku, w zimowe popołudnie już po raz dziesiąty nauczyciele z powiatu mińskiego uczestniczyli w adwentowym dniu skupienia. Spotkali się ponownie w gościnnych progach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy.

Wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły , pan Tomasz Płochocki. Na spotkanie przybyli księża: Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ksiądz Piotr Pierzchała oraz zaproszony na tę okazję gość – ksiądz dr Bernard Czerwiński.

W konferencji rekolekcjonista przypomniał postać Świętego Brata Alberta Chmielowskiego, który zgodnie z decyzją polskich biskupów jest patronem nowego roku liturgicznego. Rok 2017 będzie w polskim Kościele rokiem Świętego Brata Alberta. Rozpocznie się on 25 grudnia 2016, czyli w dniu 100. rocznicy śmierci świętego i potrwa do kolejnych świąt Narodzenia Pańskiego. Ksiądz Bernard w konferencji zwrócił uwagę na niezwykłą pracowitość św. Brata Alberta. Podkreślał również jego troskę o piękno języka ojczystego, widoczną szczególnie w listach. Święty słuchał Słowa Bożego i bardzo ważył słowa, nie zagadywał – w przeciwieństwie do nas współczesnych, zwłaszcza nauczycieli – Słowa Bożego. Autor Księgi Przysłów nazywa „słowo Pana, w ogniu wypróbowane, tarczą ( …) dla tych, co się doń uciekają.”

Postać Świętego Społecznika pracującego wśród najuboższych była też punktem wyjścia do rozważań na temat służby ubogim. Ks. Bernard podkreślił ,że to nie my pomagamy potrzebującym, ale oni nam pomagają być bliżej Jezusa. Przykład św. Brata Alberta może stać się dla nas okazją do uwiarygodnienia czynami miłosierdzia tego, w co wierzymy i co będziemy głosić.

Ciąg dalszy rozważań zawierała homilia wygłoszona przez ks. Bernarda. Rekolekcjonista zakończył zadaniem zebranym nauczycielom „pracy domowej” : nauczyć się na pamięć Ośmiu Błogosławieństw jako drogowskazów na adwentowej drodze nawrócenia.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu i mszy świętej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela nauczyciele spotkali się ponownie w szkole na agapie. Był tort jubileuszowy oraz czas na miłe rozmowy w gronie dobrych znajomych. Tak od dziesięciu już lat dzięki chęci i wytrwałości nauczycieli nawiązała się wspólnota pedagogów. Sobotni Dzień Skupienia, na którym zebrała się liczna grupa nauczycieli pracujących w szkołach powiatu mińskiego (około 40 osób), udowodnił, że jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, sprzyjająca budowaniu więzi pomiędzy pracownikami oświaty z różnych placówek i wspólnemu przeżywaniu oczekiwania na Boże Narodzenie .

Autor

Renata Bakuła
wicedyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim


Udostepnij