Przejdź do treści

Wiadomości

Mińsk Mazowiecki: Spotkanie opłatkowe i jasełka rodziców w salezjańskiej podstawówce

  • 21 grudnia 2016 r.

W poniedziałek - 19 grudnia - odbyło się Spotkanie Opłatkowe dla uczniów, rodziców i pracowników Publicznej Salezjańskiej szkoły Podstawowej im. św. D. Savio w Mińsku Mazowieckim.

Całość poprowadzili konferansjerzy z czwartej klasy, wprowadzając nas w tematykę Świąt Bożego Narodzenia. Wspominali przy tym wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej szkole ostatnimi czasy – Msze Roratnie, adwentowy dzień skupienia, działania szkolnej grupy Caritas oraz pracowników naszej szkoły na rzecz potrzebujących, a także warsztaty , kiermasz bożonarodzeniowy oraz konkurs na kartkę świąteczną. Zostały też ogłoszone wyniki konkursu na szopkę – przyznano cztery wyróżnienia.

Świąteczną atmosferę podkreśliły kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego „Kreska”. Chwilę skupienia i zamyślenia przyniosły słowa Pisma Świętego odczytane przez ks. Grzegorza Borysiaka a także skierowane do wszystkich życzenia ks. Dyrektora Ryszarda Woźniaka oraz przedstawicieli Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Kolejnym świątecznym akcentem było przedstawienie jasełkowe przygotowane i wystawione przez rodziców uczniów szkoły podstawowej, z udziałem jednego ucznia drugiej klasy. Spektakl „Wielkie Rzeczy uczynił mi…” w oparciu o scenariusz Adama Szafrańca w reżyserii Joanny Łopackiej pozwolił widzom przenieść się w czasy dzieciństwa Jezusa - być świadkami Jego narodzenia.

Akcja sztuki rozpoczęła się sceną odnalezienia Pana Jezusa w świątyni. Dalej, za sprawą poruszającej narracji Marii, opowiadającej Synowi historię Jego narodzin, mogliśmy nie tylko ponownie przeżyć znane nam z Pisma Świętego wydarzenia, ale także poznać i choć w części zrozumieć przeżycia i doświadczenia Maryi - kobiety i matki - związane z niezwykłym zadaniem, jakie postawił przed nią Bóg. Wspomnienia Bożej Rodzicielki poprowadziły nas od momentu zaślubin z Józefem, poprzez Zwiastowanie, po Świętą Noc Narodzenia Jezusa - wydarzenia w Betlejem i ucieczkę do Egiptu.

Aktorzy wystąpili w pięknie przygotowanych przez siebie strojach, na własnoręcznie udekorowanej scenie. Oprawę przedstawienia dopełniły efekty świetlne subtelne ilustracje muzyczne i piosenki oddające nastroje zarówno Świętej Rodziny, jak i gości przybywających do stajenki. Szczególną radość wśród najmłodszych widzów wywołały harce trzech małych myszek oraz wizyta kota.

Zwieńczeniem całej uroczystości było dzielenie się opłatkiem - okazja dla wszystkich uczestników spotkania do złożenia sobie nawzajem życzeń i okazania życzliwości poprzez ciepłe słowo i miły gest.

…A działo się to wszystko w wieczór grudniowy roku pańskiego 2016 na kilka zaledwie dni przez Świętami Narodzenia Pana - zgodnie z polską tradycją oraz zwyczajem Rodziny Salezjańskiej. Wesołych Świąt!

Autor

Joanna Łopacka


Udostepnij