Przejdź do treści

Wiadomości

Świętochłowice: Aleja gwiazd Jana Bosko

  • 1 lutego 2017 r.
(fot. Monika Wojtol i Damian Borowkow)
(fot. Monika Wojtol i Damian Borowkow)

Drugie półrocze w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Świętochłowicach rozpoczęło się od mocnego akcentu w postaci wspomnienia patrona placówki, świętego Jana Bosko. 31 stycznia to data narodzin do wieczności wybitnego pedagoga, którego duchowi synowie i córki prowadzą swoje dzieła w 132 krajach świata.

Jednym z ich przedsięwzięć jest szkoła w centrum górnośląskiej aglomeracji, gdzie podczas koncelebrowanej mszy świętej lokalna społeczność salezjańska modliła się o potrzebne łaski w roku 25-lecia istnienia placówki. Przewodniczący Eucharystii ksiądz wikariusz Adam Paszek zwracał uwagę na wyjątkowość księdza Bosko: - To niezwykła postać, na miarę widniejącego za mną napisu „Janek Bosko Superstar”. Nie ma tak skutecznych wychowawców, których podopieczni osiągnęli chwałę nieba – że wymienię tylko św. Dominika Savio, bł. Laurę Vicuna, bł. Augusta Czartoryskiego czy w końcu „Poznańską Piątkę”. Wszyscy oni byli gwiazdami na niebie, w które możemy się wpatrywać, jednocześnie inspirując swoje człowieczeństwo.

Uzupełnieniem słów ks. Paszka była akademia przygotowana przez klasy pierwsze Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego, które zaproponowały nietypowy program składający się z myśli Jana Bosko, ilustrowanymi starannie dobranymi piosenkami zapożyczonymi z okolic… popkultury! Pełen przekazu program, opierający się na pięciu filarach Colle Don Bosco (Życie, Matka, Powołanie, Droga, Poświęcenie) przykuł uwagę obserwatorów swoją formą w postaci wykonywanych przez uczniów na żywo utworów oraz treściami prezentowanymi przez narratorów. Całość ubogacały wyświetlane w tle niepowtarzalne bardzo osobiste obrazy.

Po tak bogatej uczcie duchowej nadszedł czas na coś dla ciała w postaci tradycyjnego meczu pomiędzy nauczycielami i uczniami. Tym razem sportową płaszczyzną była koszykówka, w której najlepszy okazał się… duch sportu, tak umiłowany przez Jana Bosko. Z kronikarskiego obowiązku należy tylko nadmienić, iż formację „belfrów” wzmocnili byli uczniowie szkoły, będący studentami bądź absolwentami studiów na kierunku wychowanie fizyczne!

Ostatnim, acz najbardziej ekscytującym akcentem była loteria Tombolo przygotowana przez jedną z klas trzecich gimnazjum. Trwająca ponad trzy godziny zabawa przyniosła wiele emocji, a najbardziej rozentuzjazmowanym był gimnazjalista Jakub, który „zgarnął” główną nagrodę, którą tym razem był atrakcyjny rower trekkingowy. Fundatorami nagród był Ksiądz Inspektor Adam Parszywka, Wspólnota Salezjańska z Świętochłowic, Rada Rodziców oraz inni sponsorzy, wśród których warto wspomnieć o absolwentach szkoły.

Dodatkowym aspektem ubogacającym obchody Święta Patronalnego była okolicznościowa gazetka szkolna „Bosko News”, zredagowana przez kółko dziennikarskie, zrzeszające uczniów klas pierwszych miejscowego liceum.

Autor

Wojciech Szołtysek

Zdjęcia


Udostepnij