Przejdź do treści

Wiadomości

Bohaterska Piątka

  • 23 kwietnia 2017 r.
Bohaterska Piątka, Ks. Leon Musielak
Bohaterska Piątka, Ks. Leon Musielak

Na początku kwietnia ukazała się książka Bohaterska Piątka, napisana przez ks. Leona Musielaka, wychowawcę „Poznańskiej Piątki”. Ks. Leon od dawna był przekonany, że dane mu było przebywać wśród wyjątkowych osób, które pozostały wierne do końca Bogu, Ojczyźnie i wartościom, wyniesionym z salezjańskiego oratorium na Wronieckiej w Poznaniu. W tym roku przypada 75. rocznica ich męczeńskiej śmierci.

Książka właściwie ma wielu autorów. Ks. Musielak bardzo sprawnie łączy swój tekst z tekstami wspomnień, listów i grypsów Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika, i Jarogniewa Wojciechowskiego, czyli błogosławionych męczenników, oraz Henryka Gabryela, ich kolegi z oratorium oraz towarzysza więziennej tułaczki. Ten wielogłos został oddany za pomocą dwóch kolorów tekstu. Pomaga to niewątpliwie, także wizualnie, oddzielić poszczególne teksty od siebie. W książce zostały użyte zdjęcia „Piątki”, nieznacznie przetworzone, aby także za pomocą grafiki oddać klimat tamtych czasów. Zidentyfikować głównych bohaterów pomagają napisy subtelnie dołączone do poszczególnych osób.

Druga część publikacji zawiera teksty pięciu modlitw za przyczyną „Piątki” oraz dwunastostronicową biografię ks. Leona Musielaka, napisaną przez ks. Jarosława Wąsowicza SDB, która przybliża niezwykle barwne i interesujące życie autora Bohaterskiej Piątki.

Bohaterska Piątka ukazała się w Wydawnictwie Salezjańskim i tam można ją nabyć. Dostępna jest także w wielu księgarniach na terenie kraju.

www.wydsal.pl
www.poznanskapiatka.pl
O Poznańskiej Piątce na Bosko.pl

Zdjęcia


Udostepnij