Przejdź do treści

Wiadomości

Poznań: Jubileusz Piątki Poznańskiej

  • 13 czerwca 2017 r.

W Poznaniu, od 9 do 11 czerwca, odbyły się obchody jubileuszu 75. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionej Piątki Poznańskiej. Uczestniczyła w nich Rodzina Salezjańska oraz młodzież ze wszystkich polskich inspektorii. Gościem specjalnym był Przełożony Generalny Salezjanów Ángel Fernández Artime.

Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy poświęconej Piątce Poznańskiej w Forcie VII (pierwszym miejscu ich uwięzienia, obecnie Muzeum Martyrologii Wielkopolan) przez abp. Stanisława Gądeckiego oraz ks. inspektora Jarosława Pizonia.

Szczególnym gościem obchodów jubileuszowych był Ksiądz Generał Ángel Fernández Artime. Na poznańskim lotnisku powitali go przedstawiciele salezjanów oraz studentów z DA Don Bosco w Poznaniu.

Ksiądz Generał spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkół Salezjańskich na Ratajach, a następnie z Rodziną Salezjańską w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach. Uczestniczył tam w premierze filmu o chłopakach z Piątki Poznańskiej oraz przedstawieniu przygotowanym przez nowicjuszów z Kopca.

W sobotę w południe, ks. Artime przewodniczył Mszy św. w kościele na Winogradach oraz wygłosił homilię. Po niej odbył się koncert patriotyczy zespołów Contra Mundum oraz Forteca, a także zabawy w Oratorium na ulicy Wronieckiej i finał konkursu wiedzy o Piątce Poznańskiej (najlepszą okazała się Justyna z Tarnowskich Gór).

Sobotni wieczór zakończył się w Forcie VII, gdzie więzieni byli Błogosławieni Oratorianie. Tam Teatr Beznazwy ze Szkół Salezjańskich z Łodzi wystawił przedstawienie "Tutaj jest dobrze", zaś Ksiądz Generał powiedział Słówko na dobranoc.

Niedziela, ostatni dzień świętowania, rozpoczęła się od ewangelizacji na poznańskim Rynku, która przerodziła się w Marsz Radości z Rynku na Wroniecką. W tamtejszym kościele odprawiona została Msza św. na zakończenie jubileuszowych obchodów 75. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionej Piątki Poznańskiej. Homilię wygłosił ks. inspektor Jarosław Pizoń, zaś słowo końcowe - Ksiądz Generał.

Źródło

Udostepnij