Przejdź do treści

Wiadomości

Krzyżowa: Spotkanie młodych w ramach projektu „Together for Europe”

  • 3 stycznia 2018 r.
Krzyżowa: Spotkanie młodych w ramach projektu „Together for Europe”
Krzyżowa: Spotkanie młodych w ramach projektu „Together for Europe”

W dniach 14‒20.12.2017 grupa uczniów z Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim miała szansę uczestniczyć w projekcie „Together for Europe”, który odbył się w miejscowości Krzyżowa, nieopodal Wrocławia. 

Już samo dotarcie na miejsce było łatwe. „Ośmiogodzinna podróż boskobusem do największych luksusów nie należy, ale nie mamy na co narzekać, w porównaniu z tym, jaką trasę musieli pokonać nasi rówieśnicy z Niemiec i Francji” – mówi Emilia Lisiecka, opowiadająca o swoich wrażeniach. „Razem z nimi jedliśmy, spędzaliśmy wolny czas i – przede wszystkim – braliśmy udział w warsztatach i ćwiczeniach stymulujących”. Młodzi mieli świadomość, że są różni, bo z różnych krajów, mówiący odmiennymi językami, jednakże na czas minionego tygodnia połączyły ich rozważania o migrantach i uchodźcach w kontekście masowych migracji do Europy, jakie mają miejsce przez ostatnie kilka lat.

„Próbowaliśmy znaleźć jakieś rozwiązania dla tej kwestii w czasie stymulacji zwanej SIMigration, gdzie wcielaliśmy się w różnorakich polityków z wielu krajów. Zdobywając poparcie innych i prezentując swoje pomysły, przegłosowywaliśmy ustawy dotyczące tej sprawy, co miało miejsce na spotkaniach imitujących prawdziwe posiedzenia różnych organów UE. Dla chętnych, dopełnieniem tych nauk była projekcja pięknego filmu pt. «Human» oraz wieczór poruszających dyskusji związanych z uchodźcami w Egipcie, Bośni i Hercegowinie (dawniej Jugosławii) oraz na Ukrainie" – opowiada Emilia. A z tych krajów pochodzili się prowadzący zajęcia dla młodzieży instruktorzy. Warto dodać, że temat migracji i uchodźców był im niezwykle bliski.

Jak to zwykle bywa, po czasie spędzonym na nauce, nadchodzi czas na rozrywkę i dobra zabawę. Po warsztatach odbyła się wspólna wycieczka do Wrocławia, gdzie nadarzyła się okazja odwiedzenia jarmarku świątecznego. Świetnym punktem programu dla młodzieży była gra pt. „Find it Out”, dzięki której można było trochę lepiej poznać miasto. Pobyt w Krzyżowej zakończył się małą dyskoteką, gdyż „w końcu jak wiadomo muzyka łagodzi obyczaje, a w tańcu żadne bariery językowe się nie liczą” – podsumowuje Emilia.

Uczniowie wrócili do Sokołowa Podlaskiego pełni wrażeń oraz nowych umiejętności, szczęśliwi także z nawiązanych znajomości ze swoimi francuskimi i niemieckimi kolegami. „Nie martwcie się nauczyciele, nowa wiedza nie pójdzie w las! A po tak gorącym pożegnaniu pełnym burzy aplauzu i gorących uścisków, Krzyżowa może być pewna, że jeszcze tam wrócimy” – dodaje na koniec Emilia.

Autor

Emilia Lisiecka

Źródło

Udostepnij