Przejdź do treści

Wiadomości

Odbył się Salezjański festiwal Filmów Młodzieżowych 2018 w Indiach

  • 22 stycznia 2018 r.
Odbył się Salezjański festiwal Filmów Młodzieżowych 2018 w Indiach
Odbył się Salezjański festiwal Filmów Młodzieżowych 2018 w Indiach

Często filmy krótkometrażowe są w stanie udostępnić przestrzeń dla spraw, które normalnie byłyby zignorowane w świecie wielkich produkcji filmowych. I właśnie te sprawy chcą dopuścić do głosu organizatorzy trzeciej edycji Don Bosco Youth Film Festival (w skrócie: DBYFF), czyli Salezjańskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych, którego pomysłodawcą jest Boscom South Asia, ośrodek komunikacji społecznej salezjanów regionu Azja Południowa. Festiwal odbywał się w dniach 18‒19 stycznia, w ponad 100 miastach, w 20 stanach Indii.

W różnych miejscach pokazano 34 filmy krótkometrażowe, wybrane przez ekspertów w tej dziedzinie spośród kilkuset nadesłanych filmów. Tematy filmów oscylują wokół świata młodzieży i dotyczą m.in.: świadomości ekologicznej, relacji z rodzicami i wychowawcami, alkoholizmu, uzależnień od mediów społecznościowych, problemów związanych z wiekiem dorastania, nacisków ze strony kolegów, odpowiedzialności społeczna, obecności Boga, etyki relacji, przyjaźni, ciężkiej pracy oraz kreatywności.

W ramach festiwalu działają różne sekcje, od dramatu, przez komedię i animację do krótkich filmów biograficznych. Te krótkometrażowe filmy, trwające od 1 do 19 minut, zostały zrealizowane i wyprodukowane w wielu krajach, nie tylko w Indiach. Spośród najbardziej wyróżniających się należy wymienić produkcje z takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Australia, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Belgia, Singapur, Republika Południowej Afryki, Francja, Niemcy, Malezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

Nawiązując do wskazań Księdza Bosko, DBYFFI stara się zaszczepić i rozpalić w ludziach młodych to, co pozytywne, przy jednoczesnej świadomości, że dla współczesnej młodzieży, tak przyzwyczajonej do kultury obrazu, film jest kluczowym narzędziem, które ułatwia relacje i przekaz informacji.

„Doprawdy jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, które jednoczy całe salezjańskie Indie na polu współpracy z uczelniami państwowymi i innymi instytucjami obywatelskimi, stwarzając poza tym doskonałą okazję do edukacji i wychowania młodzieży w duchu Księdza Bosko” – powiedział ks. Joaquim Fernandes, delegat ds. Boscom South Asia. „Festiwal obejmuje projekcje filmowe i forum dyskusyjne z udziałem ludzi młodych, a także cykl spotkań z reżyserami z całego kraju. Wszystko to jest możliwe dzięki delegatom inspektorialnym ds. komunikacji społecznej, którzy robią wszystko, by ten Festiwal odniósł sukces”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Festiwalu: http://dbyffi.org/ .


Udostepnij