Przejdź do treści

Wiadomości

Rodzina Salezjańska zgromadzona wokół Papieża

  • 23 stycznia 2018 r.
Rodzina Salezjańska zgromadzona wokół Papieża
Rodzina Salezjańska zgromadzona wokół Papieża

Niewiarygodne wzruszenie było udziałem Rodziny Salezjańskiej z Peru w czasie różnych spotkań, jakie w ostatnich dniach odbyła z papieżem Franciszkiem. W stolicy Peru, Limie, a następnie w Puerto Maldonado ludzie młodzi, salezjanie oraz przedstawiciele misji i ludów tubylczych, którym towarzyszyli synowie Księdza Bosko, mieli okazję, by wyrazić swoją miłość do Ojca Świętego i wysłuchać jego słów nadziei i otuchy. 

W pierwszym dniu podróży apostolskiej Papieża do Peru, w piątek 18 stycznia ludzie młodzi z Rodziny Salezjańskiej dołączyli do wielu innych młodych katolików ze stolicy, ustawiając się wzdłuż drogi, którą przejeżdżał Papież samochodem. Młodzi witali go śpiewem i modlitwą, wystawiając także wielką figurę Maryi Wspomożycielki. Papież Franciszek, ze swej strony, przejeżdżając przez Avenida Brasile, udzielił błogosławieństwa wszystkich tam zgromadzonym. Wieczorem, co było dopełnieniem całego tego świątecznego dnia, ci sami młodzi, którym towarzyszył również inspektor – ks. Manolo Cayo – oczekiwali na pojawienie się Ojca Świętego na balkonie Nuncjatury. „Jeśli taki był ten pierwszy dzień... To jakie będą te następne?” – skomentował entuzjastycznie ks. inspektor.

Istotnie, w drugim dniu wizyty jeszcze bardziej zaznaczyła się obecność salezjańska, a to z racji obecności ks. Diego Clavijo, salezjanina misjonarza, i diakonów z grupy etnicznej Achuar z Kuyuntsa, którzy bezpośrednio uczestniczyli w Eucharystii, którą odprawił Papież w Puerto Maldonado dla wszystkich członków ludów tubylczych z Amazonii.

Przy tej okazji Papież Franciszek wypowiedział słowa, w których bardzo wyraźnie domagał się poszanowania tubylczych ludów z Amazonii, które „prawdopodobnie nigdy nie były tak zagrożone na swoich terytoriach, jak ma to miejsce obecnie”, a to z powodu „nowej fali przemysłu wydobywczego i silna presja dużych przedsiębiorstw, które kierują swoją zachłanność ku ropie naftowej, gazowi, złotu, monokulturom rolno-przemysłowym” , jak również „wypaczenia niektórych polityk, które promują «ochronę»” natury, nie biorąc pod uwagę człowieka, a mianowicie was, amazońskich braci, którzy je zamieszkujecie”.

Ks. Clavijo i przedstawiciele ludu Achuar, którzy mu towarzyszyli, dziękując Papieżowi za jego obecność i zainteresowanie, jakie ten okazuje ludom tubylczym w Amazonii – co znalazło także wyraz w ogłoszeniu Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii w 2019 roku – wręczyli mu kolorową stułę i list, który napisali do Ojca Świętego, „prosząc o wsparcie Kościoła w Amazonii i jego ministrów”.


Udostepnij