Przejdź do treści

Wiadomości

„Valdocco Ameryki”: ośrodek, z którego będzie promieniować nabożeństwo do Księdza Bosko na wszystkich młodych tego kontynentu

  • 30 stycznia 2018 r.
„Valdocco Ameryki”
„Valdocco Ameryki”

Salezjańska Inspektoria Środkowej Ameryki zaprezentowała projekt „Panama Vadocco Ameryki”, którego celem jest uczynienie tego kraju centrum nabożeństwa do św. Jana Bosko w całej Ameryce Łacińskiej.

Projekt będzie miał swoją siedzibę w Bazylice Księdza Bosko, usytuowanej w ludowej dzielnicy Calidonia, w mieście Panama. Ten, oprócz promocji turystyki religijnej ma na celu wzmocnić integralną edukację ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy przeżywają trudności i są zagrożeni.

Projekt rozpoczęto w 2017 roku i będzie realizowany do 2021 roku. W czasie Światowych Dni Młodzieży w roku 2019, które odbędą się właśnie w Panamie, Bazylika św. Jana Bosko stanie się punktem odniesienia dla młodzieży z całego świata, co niewątpliwie będzie najlepszą okazją do tego, aby zaproponować go Amerykom i całemu światu.

Salezjanie ze Środkowej Ameryki, pod kierunkiem swojego przełożonego – ks. inspektora José Ángela Prado, angażują się obecnie w dopracowanie tego projektu.

Bazylika Księdza Bosko i Instytut Techniczny im. Ks. Bosko łączą siły, aby wzmocnić obecność salezjańską na poziomie wychowania, formacji i duszpasterstwa.

Rozpoczęły się prace remontowe w Bazylice, by można było zrealizować programy opieki ukierunkowane na młodzież ubogą i zagrożoną. W tym celu powstaną przy Bazylice warsztaty kształcenia technicznego oraz ośrodek zagospodarowania czasu wolnego.     

Valdocco to miejsce początków dzieła Księdza Bosko. Usytuowane w tym czasie na peryferiach Turynu, było miejscem, w którym Święty Młodzieży mógł gromadzić chłopców i pomogać im w budowaniu lepszego życia: chłopców ubogich i opuszczonych, którzy znaleźli w Księdzu Bosko ojca i przyjaciela; chłopców ze wsi, którzy wyemigrowali do miasta w poszukiwaniu pracy... Ksiądz Bosko podał im rękę, chleb, pracę i... raj. Kazał wybudować Bazylikę pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki i zwykł był mawiać, że „to wszystko ona uczyniła”. Z tego domu charyzmat salezjański zaczął promieniować na cały świat.

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime odwiedził Miasto Panama w 2016 roku. Będąc pod wrażeniem miłości i nabożeństwa Panamczyków do Księdza Bosko, zaproponował projekt przekształcenia Bazyliki Księdza Bosko w Panamie w „Valdocco Ameryki”: ośrodek, z którego nabożeństwo do św. Jana Bosko będzie promieniować na wszystkich ludzi młodych tego kontynentu. 


Udostepnij