Przejdź do treści

Wiadomości

„Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy”: Ciudad Don Bosco w Medellín to wytwórnia ambasadorów pokoju

  • 14 lutego 2018 r.
„Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy”: Ciudad Don Bosco w Medellín to wytwórnia ambasadorów pokoju
„Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy”: Ciudad Don Bosco w Medellín to wytwórnia ambasadorów pokoju

Co roku 12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Organizacje międzynarodowe obliczają, że ponad 250 tysięcy dzieci jest zaangażowanych w różne konflikty zbrojne na świecie, żyjąc daleko od rodziny, będąc pozbawionym edukacji. Salezjanie udzielają się w różnych krajach na rzecz byłych dzieci-żołnierzy, pomagając im przezwyciężyć traumę związaną z wojną i powrócić do społeczeństwa. Dzieło Ciudad Don Bosco w Medellín jest przykładem dla całego świata, a to dzięki programowi „Budując marzenia” i sukcesowi, którym jest udzielenie pomocy, od 2000 roku do dzisiaj, około 2400 dzieciom, które są dzisiaj ambasadorami i budowniczymi pokoju.

Catalina i Manuel to dwójka bohaterów i wzorce dla wszystkich nieletnich z Domu Specjalnej Opieki (hiszp. CAPRE) Ciudad Don Bosco w Medellín. Wszyscy oni mają wspólną historię: łączy ich wojna, w której brali udział, a której teraz są ofiarami. Ale dla salezjanów nie jest ważna przeszłość, liczy się przede wszystkim przyszłość, którą ci nieletni będą budować w ramach procesu, który zaczyna się z momentem wyrwania ich z grup zbrojnych, a co odzwierciedla sama nazwa programu: „Budując marzenia”.

Minął już rok, od kiedy Catalina i Manuel podróżują po Europie, aby podzielić się swoim świadectwem nieletnich partyzantów z sił FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), ale przede wszystkim – mówić o procesie odkupienia i przebaczenia, jaki przechodzą, o marzeniach, o przyszłości i procesie pokoju, który ich kraj przeżywa po ponad pół wieku konfliktów. Oboje wystąpili w filmie dokumentalnym „Alto el fuego”, zrealizowanym przez Salezjańską Prokurę Misyjną Madrytu, określając siebie „ambasadorami i budowniczymi pokoju”.

Tam, gdzie się pojawili i wypowiadali, poruszyli swoich słuchaczy: przed publicznością z różnych miast hiszpańskich, przed dziennikarzami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej i Watykanie, deputowanymi w Brukseli i w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Genewie.

Catalina spełniła swoje marzenie, podejmując studia na kierunku pielęgniarskim. Teraz mieszka wraz z czterema innymi dziewczętami w mieszkaniu chronionym, autonomicznie, co było możliwe dzięki salezjańskiemu programowi „Autonomia i odpowiedzialność. Zaś Manuel pracuje w wielkiej firmie, jest w stanie pokryć wynajem mieszkania, w którym przebywa, a nawet zakupił motocykl, by dojeżdżać do pracy.

 


Udostepnij