Przejdź do treści

Wiadomości

Regionalne spotkanie delegatów ds. duszpasterstwa młodzieży Europy: „Młodzi utożsamiają się w prawdzie i w poświęceniu”

  • 14 lutego 2018 r.
Regionalne spotkanie delegatów ds. duszpasterstwa młodzieży Europy: „Młodzi utożsamiają się w prawdzie i w poświęceniu”
Regionalne spotkanie delegatów ds. duszpasterstwa młodzieży Europy: „Młodzi utożsamiają się w prawdzie i w poświęceniu”

W dniach 5‒10 Lutego w Barcelonie, w dziele salezjańskim w Martí-Codolar w Barcelonie, odbyło się regionalne spotkanie delegatów ds. duszpasterstwa młodzieży Europy. Uczestniczyli w nim między innymi: ks. Fabio Attard, radca generalny ds. duszpasterstwa młodzieży, ekipa jego dykasterii i około trzydziestu osób z różnych krajów.

Jaką odpowiedź ma salezjańskie duszpasterstwo młodzieżowe w rzeczywistości coraz bardziej zsekularyzowanej i znaczonej laicyzacją? „Widzimy, że młodzi najpierw mówią, że nie potrzebują religii, ale kiedy mają do czynienia z doświadczeniem prawdziwej wspólnoty, która żyje świadectwem poświęcenia, które zakłada pewną drogę i towarzyszenie, postawa się zmienia. Przybliżenie się i bliskość to podstawy działalności duszpasterskiej, która zaczyna się od poszukiwania sensu, co na początku nie oznacza poszukiwania religijnego, ale to może pojawić się potem... Warto zauważyć, że w społeczeństwie, w którym przeważa laicyzacja, sekularyzacja, indywidualizm i gdzie religia nic nie znaczy dla wielu ludzi młodych, oni sami, kiedy widzą autentyczność i pełne oddanie, utożsamiają się z tym wszystkim i chcą się tym dzielić” – podkreślił ks. Attard.

W czasie spotkania były analizowane różne tematy, takie jak „Ramy odniesienia dla salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego”, Synod Biskupów poświęcony młodzieży, Wolontariat Misyjny oraz Podręcznik delegata duszpasterstwa młodzieży i duszpasterstwo a rodzina.

Ks. Koldo Gutiérrez, odpowiedzialny za Krajowy ośrodek duszpasterstwa młodzieży w Hiszpanii, mówił o Synodzie jako prawdziwej okazji. „Musimy wysłuchać ludzi młodych i zobaczyć, w jaki sposób możemy nadal polepszać naszą odpowiedź duszpasterską, ponieważ trzeba stale się odnawiać”.

Ks. Francisco José Pérez, delegat duszpasterstwa młodzieżowego inspektorii pw. Maryi Wspomożycielki, przedstawił natomiast postępy, jakie zostały dokonane na polu wzmocnienia wolontariatu misyjnego.

I na koniec José Luis Villota, delegat duszpasterstwa młodzieży inspektorii hiszpańskiej pw. Św. Jakuba Większego, podkreślił znaczenie refleksji (pracy) nad sylwetką delegata ds. duszpasterstwa młodzieży na poziomie globalnym.

„Europa stanowi pewnego rodzaju laboratorium” – stwierdził ks. Tarcízio Morais, koordynator spotkania. „To, co zachodzi w Europie, odzwierciedla się w świecie na poziomie myśli, na poziomie rzeczywistości, a także – na polu duszpasterstwa. Rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia, jest zsekularyzowana... Ale pomaga nam przewidzieć z wyprzedzeniem, co może się wydarzyć w innych miejscach, a także – pracować nad doświadczeniami i działaniami duszpasterskimi, dzięki którym będzie możliwe przekazanie orędzia Jezusa”.


Udostepnij