Przejdź do treści

Wiadomości

Ks. Władysław Klinicki (103 l.) obchodzi jubileusz 75 lat kapłaństwa

  • 16 lutego 2018 r.
Ks. Władysław Klinicki (103 l.) obchodzi jubileusz 75 lat kapłaństwa 1
Ks. Władysław Klinicki (103 l.) obchodzi jubileusz 75 lat kapłaństwa 1

Wieczorem w dniu 8 lutego, w kościele parafialnym Santa Teresinha w Sao Paulo, w Brazylii, została odprawiona Msza św. dziękczynna za 75 lat święceń kapłańskich ks. Władysława Klinickiego. Urodził się 1 czerwca 1914 roku. Mało wiemy o jego dzieciństwie, oprócz tego, że jego ojciec Karol był kolejarzem, matka Katarzyna – pracownicą służby cywilnej i miał czwórkę rodzeństwa: Bolesława, Marię, Stellę i Franciszka.

W czasie II wojny światowej ks. Władysław był więziony w obozie niemieckim przez 5 lat. Po przybyciu do Brazylii pracował jako kapelan w dziele „Buen Retiro” w Lavrinhas. Pełnił tam posługę spowiednika i uczył języka angielskiego aspirantów. Spędził następnie rok czasu w Americana w charakterze wikarego parafii, a a potem przez 10 lat przebywał w Pindamonhangaba, po czym powrócił do Lavrinhas. Od 1990 r. przebywa we wspólnocie Santa Teresinha.

W działalności duszpasterskiej i misyjnej ks. Władysława na uwagę zasługuje jego posługa spowiedzi. Tak mówią o nim jego współbracia: „Jest kapłanem, który wyraża się precyzyjnie, zwięzłym w wypowiedzi. Prosi tego, kto przystępuje do spowiedzi, aby wszedł na właściwą drogę, wlewając w dusze penitentów balsam przebaczenia i miłosierdzie Boże”.

Takie zwroty, jak „Jezus, ufam Tobie”, „Zbawię cię nawet wtedy, gdy sądzisz, że wszystko jest stracone” i inne słowa św. Faustyny Kowalskiej składają się na jego osobiste słownictwo i język jego codziennego życia. 

Kiedy w 2014 roku skończył 100 lat życia, napisał: „Dzięki Miłosierdziu Bożemu obchodzę te moje 100 lat i sądzę, że już jest to bardzo dużo. Należę do grupy trzeciego wieku. Do tej trzeciej i ostatniej, ponieważ Pismo święte mówi: miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; a większość z nich to trud i marność: bo szybko mijają, my zaś odlatujemy”. Ksiądz Władysław teraz liczy 103 lata i jest drugim najstarszym żyjącym salezjaninem.  

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Fernando Legal, emerytowany biskup San Miguel Paulista. Obecni byli także: abp Carlos Altieri, emerytowany arcybiskup Passo Fundo; ks. Justo Piccinini, przełożony inspektorii Saoi Paulo, i ks. Douglas Verdi, dyrektor wspólnoty salezjańskiej Santa Teresinha.

Po celebracji wszyscy otrzymali medal z Jezusem Miłosiernym i egzemplarz książki napisanej przez ks. Władysława, w której opowiada o swoich przeżyciach związanych z wojną.

Zdjęcia


Udostepnij