Przejdź do treści

Wiadomości

Ostróda: Przegląd Inicjatyw Teatralnych 2018

  • 21 lutego 2018 r.
Ostróda: Przegląd Inicjatyw Teatralnych 2018
Ostróda: Przegląd Inicjatyw Teatralnych 2018

W dniach 16‒18 lutego odbył się Przegląd Inicjatyw Teatralnych w Ostródzie, którego organizatorami byli ks. Robert Bednarski SDB oraz opiekunowie teatralni: p. Joanna Rogala i p. Patryk Pawlak. Zespół Szkół Salezjańskich z Legionowa był gospodarzem tego przedsięwzięcia, zaś Zespół Szkół Salezjańskich w Ostródzie gospodarzem miejsca. W tym roku zdecydowano się na ściślejszą współpracę między szkołami. W PIT 2018 wziął udział ks. Andrzej Wujek SDB, inspektor z prowincji warszawskiej, który obejrzał kilka spektakli oraz przewodniczył Mszy. Św. na zakończenie wydarzenia.

W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie ZSS z Legionowa: Michał Frankowski i Michał Stańczak, którzy przedstawiali bieżący program oraz harmonogram. Głównym założeniem wspólnej organizacji wydarzenia oraz wyjazdu z Legionowa do Ostródy była integracja młodzieży szkół salezjańskich, kształcenie umiejętności teatralnych oraz przedstawienie efektów swojej pracy.

Przegląd rozpoczął się spektaklem „Szatnia” w wykonaniu Teatru „Przebudzeni” pod kierownictwem p. Moniki Kazimierczyk oraz p. Dariusza Wychudzkiego. Po dawce wzruszeń i refleksji dotyczących życia doczesnego i wiecznego, nasi uczniowie wprowadzili publiczność w świat grzechu spektaklem pod tytułem „Dorian”. Uwspółcześnieniem tej historii, w której poruszono problemy bliższe obecnym czasom, zajęli się p. Joanna Rogala i p. Patryk Pawlak. Na zakończenie pierwszego dnia Teatr „T.A.W” z Ostródy wykonał spektakl pod tytułem „Mała Emocja”. Codzienne problemy młodzieży zostały zebrane w jedną, spójną całość, a na końcu przedstawione publiczności przez młodych, zdolnych aktorów. Trudny temat, jakim jest brak akceptacji zarówno ze strony rówieśników, jak i domowników stał się motywem przewodnim tego przedstawienia. Cały spektakl, choć bardzo minimalistyczny, potrafił wprawić niejednego widza w osłupienie. Dzień został zakończony przesłaniem, że mała emocja budzi wielkie nadzieje...

Dzień drugi od rana został poświęcony warsztatom teatralnym, których organizacją i prowadzeniem zajmowała się młodzież wspólnie z instruktorami. Przez kilka godzin, każdy uczestnik miał możliwość skorzystania z kilku warsztatów: z improwizacji (Teatr „PoProstu” z ZSS z Legionowa), treningu teatru fizycznego (Teatr „PoProstu” z ZSS z Legionowa), choreografii (Teatr „Beznazwy” z ZSS w Łodzi), wokalnego ( Teatr „ITP” z KUL w Lublinie), a także nietuzinkowego warsztatu o nazwie „Miasto Ślepców”, którego przygotowaniem zajął się Teatr „T.A.W.” z ZSS w Ostródzie.

Po południu rozpoczął się przegląd kolejnych spektakli. Pierwszym był spektakl pt. „Śmierć to zdrowie”, który przygotował teatr „Beznazwy” na podstawie scenariusza p. Filipa Garmulewicza. Później Teatr „Od A do Z” z Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim w sposób satyryczny zaprezentował swój spektakl pt. „Biuro matrymonialne”. Widzowie mieli okazję obejrzeć także przedstawienie na podstawie dramatu Yasminy Rezy pod tytułem „Bóg mordu”. Wspaniały Teatr „Beznazwy” oraz ich opiekunka p. Sylwia Gajewska jak zwykle stanęli na wysokości zadania. W późniejszym czasie, Szkolny Teatr „PoProstu” z Legionowa znowu wkroczył na scenę. Zaprezentował widowisko poetycko-muzyczne pt. „Paleta życia”. Ponadczasowy temat, jakim jest miłość, dostarczył widzom wielu wzruszeń. Krótkie teksty prozy wypowiadane pomiędzy ściskającymi serce utworami naszych wspaniałych wokalistek, pozwalały na chwilę zwolnić i przemyśleć kilka na pozór prozaicznych spraw.

Zwieńczeniem naszego wyjazdu był spektakl teatru „ITP” z Lublina pod tytułem „Ifigenia”. Jest to dramat muzyczny oparty o tekst mitologii. To opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Dyrektor Teatru „ITP” ks. Mariusz Lach oraz p. Magdalena Walusiak przenieśli tę historię do czasów współczesnych. Życie ludzkie zostaje wpisane w świat wyborów - dobra i zła. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nic nie jest całkowicie białe ani czarne.

Tegoroczny Przegląd Inicjatyw Teatralnych miał dwie strony: artystyczną i duchową. Jedna z nich zmuszała do refleksji, do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Wymuszała osobisty rachunek sumienia na każdym z uczestników. Druga strona pozwoliła młodym aktorom zbliżyć się do siebie. Ukazała, iż wiek, czy zaawansowanie w tematyce teatralnej nie mają żadnego znaczenia. Pozwoliły odnaleźć wszystkim wspólny język, niezależnie, czy dzieliła nas różnica dwóch, czterech, czy ośmiu lat. Te spotkania artystyczne pozostawiły w każdym niezatarty ślad i na pewno wspomnienia z nich pozostaną na długo. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszają na PIT w przyszłym roku.

Autor

Aleksandra Janczak - Teatr „PoProstu”

Zdjęcia


Udostepnij