Przejdź do treści

Wiadomości

Spektakl w wykonaniu uczniów SZSzP w Świętochłowicach

  • 22 marca 2018 r.
Spektakl w wykonaniu uczniów SZSzP w Świętochłowicach
Spektakl w wykonaniu uczniów SZSzP w Świętochłowicach

Teatr to coś więcej niż tylko budynek i scena, teatr to głównie ludzie – aktorzy i widownia. Aktorzy, którzy pragną przekazać widzom swoje emocje, przeżycia, chcą wywierać wpływ na innych, dlatego można chyba mówić, że teatr żyje, sztuka żyje, bo tworzą ją ludzie.

Wydawałoby się, że w dzisiejszym świecie młodego człowieka nie ma już miejsca na sztukę, na duchowe przeżycia i chęć oddania cząstki siebie innym. Nic bardziej mylnego, gdyż w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Świętochłowicach znalazła się grupa zapaleńców chętnych, by „bawić się” w teatr. Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy był tegoroczny spektakl, wystawiony 20 marca 2018 roku na deskach Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie.

W myśl oświeceniowej idei: „Ucząc – bawić, bawiąc – uczyć” młodzi aktorzy z salezjańskiego kółka teatralnego postanowili zmierzyć się z trudną twórczością czołowego angielskiego dramaturga Williama Szekspira, przedstawiając tragedię „Makbet”. Na uwagę zasługuje fakt, iż scenariusz spektaklu napisał uczeń szkoły Wiktor Salamon, który postanowił w swej pracy pozostać wierny oryginałowi, jednakże uwspółcześnić tekst tak, by był bardziej zrozumiały dla młodego odbiorcy. Występujący aktorzy to również uczniowie szkoły salezjańskiej, którzy mimo dużej różnicy wieku – od siódmej klasy szkoły podstawowej, aż po klasę maturalną – potrafią współpracować, wspierają się i uczą się od siebie nawzajem, co już samo w sobie jest niezwykłą wartością. Choć spektakl utrzymany był w mrocznym i niepokojącym klimacie, nie zabrakło elementów komicznych, czy korelacji z widownią. Realizm przeplatał się z fantastyką, walka z miłością, a akcja z zadumą nad życiem.

Sądząc po reakcji publiczności, spektakl się podobał, a to dla artysty największe wyróżnienie.

Autor

Zbigniew Porębski

Zdjęcia


Udostepnij