Przejdź do treści

Wiadomości

Przełożony generalny w Libanie

  • 6 kwietnia 2018 r.
Przełożony generalny w Libanie
Przełożony generalny w Libanie

W środę 4 kwietnia Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, który przybył do salezjanów w Libanie, kontynuował swoją wizytę animacji w Al Fidar, gdzie znajduje się ośrodek kształcenia zawodowego i dom, w którym prowadzone są kursy edukacji nieformalnej. W tym dziele Przełożony Generalny spędził cały dzień, rozmawiając z uczniami oraz uchodźcami syryjskimi i irakijskimi, którzy tam przebywają.

Na księdzu Á.F. Artime wielkie wrażenie zrobiło to spotkanie z uchodźcami, czemu dał wyraz na swojej stronie Facebooka:

Wspaniałe było to świadectwo młodych rodzin, par małżeńskich z małymi dziećmi, ludzi młodych (więcej dziewcząt niż chłopców), którzy zostawili swój kraj i teraz przebywają w domach salezjańskich... Mówię tu o uchodźcach z Syrii i Iraku. Dzisiejszy dzień był bardzo szczególny.

Byłem w salezjańskiem oratorium, w którym zgromadziła się setka chłopców i dziewcząt. Były tam też młode pary małżeńskie ze swoimi dziećmi, liczni młodzi uchodźcy także z Syrii (podobnie jak i młode pary) oraz grupa 12 dziewcząt i dwóch chłopców z Iraku.

I muszę wam powiedzieć, że byłem pod wielkim wrażeniem poczucia ich godności, umiejętności przezwyciężania cierpienia. Tańczyli i śpiewali (bardzo pięknie)... ponieważ nie chcą pozwolić, by coś albo ktoś zgasił ich uśmiech, przynajmniej w wielu momentach.

Jestem zadowolony, że domy salezjańskie, podobnie jak inne domy Kościoła łacińskiego i maronickiego, stanowią schronienie dla uchodźców w tym kraju, w Libanie, który cieszy się pokojem, ale w którym bardzo trudno utrzymać równowagą religijną i społeczną. 

Zachęciłem moich braci salezjanów, siostry salezjanki i Rodzinę Salezjańską do dalszego bycia po stronie ubogich i „odrzuconych” – jak mówi papież Franciszek. By byli zawsze, zawsze z nimi”.

Popołudniowy program wizyty Przełożonego Generalnego przewidywał tradycyjne spotkanie, jakie zwykł odbywać z tej okazji: spotkanie z wszystkimi salezjanami obecnymi w kraju, by podzielić się z nimi ostatnimi informacjami dotyczącymi Zgromadzenia, wsłuchać się w ich niepokoje i wysłuchać, co mają do powiedzenia odnośnie do lokalnej rzeczywistości.

Na zakończenie tego dnia wizyty złożyły się: spotkanie z Rodziną Salezjańską, wspólne Nieszpory i salezjańskie „słówko na dobranoc”.

 

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij