Przejdź do treści

Wiadomości

Musimy zapewnić edukację dziewczętom zmuszanym do prostytucji, by zatrzymać to współczesne niewolnictwo

  • 17 kwietnia 2018 r.
Walka ze współczesnym niewolnictwem
Walka ze współczesnym niewolnictwem

Kilka dni temu, 12 kwietnia, „Misiones Salesianas” – Salezjańska Prokura Misyjna z Madrytu – zaprezentowała film dokumentalny pt. „Love”, którego reżyserem jest Raúl de la Fuente. Ten film krótkometrażowy przybliża dramatyczne warunki, w jakich żyją dziewczęta z Freetown, w Sierra Leone. Wszystkie nieletnie są zmuszone do prostytucji, aby zdobyć jakieś pożywienie czy opłacić naukę. Jednym słowem, muszą sprzedawać swoje ciało, aby żyć.

Na ulicy są wyśmiewane, obrażane i źle traktowane. Są ubogie i często zarażone różnymi chorobami, o których same niewiele wiedzą. Jednak ten film nie tylko opowiada o bólu i cierpieniu. Ukazuje również zaangażowanie salezjanów, którzy w tym biednym kraju, jakim jest Sierra Leone, pomagają dziewczętom zmuszanym do prostytucji wyrwać się z ulicy, dając im możliwość edukacji, zadbania o siebie i budowania własnej przyszłości.

Istotnie, okazanie pomocy tym dziewczętom jest głównym celem salezjańskiej organizacji pozarządowej „Don Bosco Fambul” w Freetown, którą prowadzi ks. Jorge Crisafulli, salezjanin misjonarz, a który wczoraj w Rzymie uczestniczył w prezentacji tego dokumentu.

– W Sierra Leone jest wiele dziewcząt, które zarabiają na życie jako prostytutki – wyjaśnił ks. Jorge Crisafulli. – Ale rozmawiając z nimi, można zauważyć, że są to tylko małe dziewczynki. Myślą jeszcze jak dzieci, zachowują się jak dzieci i mają prawo do praw dziecka! Salezjanie z Freetown proponują im pewną alternatywę zamiast ulicy, czyli drogę wyjścia z tego współczesnego niewolnictwa. Dajemy im możliwość podjęcia nauki i zdobycia wykształcenia. Ważne jest, aby je traktować nie jak przedmioty, ale jak osoby.

Jedną z bohaterek tego filmu jest Aminata, której historia jest historią nadziei i wiary w lepsze życie.

Aminata, sierota pochodząca z bardzo ubogiej rodziny, została zmuszona do prostytucji w wieku 13 lat. Ale dzięki „Don Bosco Fambul” dzisiaj ta dziewczyna pracuje jako fryzjerka i powróciła do swojej babci, z którą znowu mieszka. Aminata to konkretny przykład tego, że faktycznie salezjańska misja w Freetown może stanowić odpowiedź na cierpienie i wykorzystanie, których doświadczają te dziewczęta.

Ten film dokumentalny był już prezentowany w ubiegłych dniach w Brukseli i Genewie, a teraz będzie pokazywany w innych miastach Europy. Po Rzymie zobaczymy go także w Wiedniu, a następnie w Bonn, zaś w najbliższych tygodniach będzie wyświetlany w hiszpańskich miastach.

Źródło

Udostepnij