Przejdź do treści

Wiadomości

Muzułmańscy nauczyciele odwiedzają miejsca związane z salezjanami

  • 19 kwietnia 2018 r.
Muzułmańscy nauczyciele odwiedzają miejsca związane z salezjanami
Muzułmańscy nauczyciele odwiedzają miejsca związane z salezjanami

W dniach 9‒17 kwietnia salezjańskie dzieło w Kenitrze, działające w Maroku od 1937 roku, odbyła się podróż do miejsc związanych z salezjanami we Włoszech. W tej neizwykłej podróży do Europy z Maroka uczestniczyło siedmiu nauczycieli muzułmańskich, a towarzyszył im dyrektor szkoły salezjańskiej w Kenitrze – ks. José Antonio Vega.

W szkole w Kenitrze nauczyciele to wyłącznie muzułmanie, a nauka islamu jest przedmiotem obowiązkowym. Charyzmat salezjański szerzy się przez stałą obecność salezjanów wśród młodzieży, a wielu wychowawców uważa się za „salezjańskich muzułmanów”.

Z tą wizytą ks. Vega połączył program formacyjny, który objął wszystkie znaczące miejsca salezjańskie: Valdocco, Turyn, Becchi, Colle Don Bosco, Chieri… Wspólnoty salezjańskie z Colle, Chieri i Valdocco, wiedząc o tej wizycie, zaprosili całą grupę na wspólny posiłek, chcąc się dowiedzieć czegoś więcej o tej inicjatywie.

Do szkoły salezjańskiej w Kenitrze uczęszcza 1400 uczniów, a uczy w niej 80 muzułmańskich nauczycieli. Różne działy tego salezjańskiego dzieła (przedszkole, szkoła podstawowa, średnia niższego i wyższego stopnia) pozostają ze sobą w dialogu, gdy chodzi o zasady muzułmańskie w życiu codziennym i zasady pedagogiki salezjańskiej, co zachodzi z poszanowaniem otaczającego świata i dawaniem świadectwa, które budzi największy szacunek.

Ksiądz Bosko jest znany i kochany przez wszystkich. Z tego też względu, wydawało się, że nadszedł odpowiedni moment, aby odpowiedzieć na pewne sugestie samych nauczycieli, którzy pragnąc odpowiedniej formacji jako salezjańscy „współpracownicy”, chcieli poznać miejsca, w których urodził się i żył Ksiądz Bosko. Na początku roku szkolnego zostało to zaproponowane małej grupie, jej członkowie przystali na ten pomysł, godząc się pokryć koszty podróży.

Celem tej inicjatywy jest, aby nauczyciele, rodzice, ludzie młodzi i byli wychowankowie mogli mieć udział w tym głębokim doświadczeniu o charakterze salezjańskim.

Wszyscy uczestnicy powrócili do Maroka szczęśliwi i zachwyceni: „Ksiądz Bosko jest mi znany od wielu lat, ale teraz jestem w stanie zrozumieć znacznie więcej, a przede wszystkim – powód jego pracy na rzecz młodzieży” – stwierdził jeden z nauczycieli na zakończenie tej wizyty.

W ramach dzieła salezjańskiego w Kenitrze jest prowadzone także duszpasterstwo dla cudzoziemców, zwłaszcza młodych studentów z Afryki; w czasie niedzielnej Eucharystii gromadzi się około setki wiernych z blisko 30 różnych krajów.

„W tym wszystkim, co robimy, staramy się być «małym mostem» (bo takie jest znaczenie słowa Kenitra), łączącym chrześcijan i muzułmanów. Ten mały kościół jest «świadkiem» w tym mieście w 100% muzułmańskim, co jest bardzo znaczące dla życia samego Kościoła” – mówią na koniec salezjanie z Maroka.

Źródło

Udostepnij