Przejdź do treści

Wiadomości

Przełożony Generalny: „Śmiało podejmować odważne kroki, by dzielić ze świeckimi ducha i posłannictwo Księdza Bosko”

  • 20 kwietnia 2018 r.
Przełożony Generalny w Meksyku
Przełożony Generalny w Meksyku

W środę, 18 kwietnia salezjanie z inspektorii meksykańskiej z siedzibą w Guadalajarze (MEG) przeżyli dzień, który charakteryzował się braterstwem i bliskością, jaką okazał X Następca Księdza Bosko – ks. Ángel Fernández Artime. Miało to miejsce w Domu rekolekcyjnym „Betsaida” w Amatitán, około 40 km od Guadalajary.

Po raz pierwszy wszyscy salezjanie MEG zgromadzili się w Amatitán, jako że każdego roku spotykają się w tym miejscu z racji rekolekcji, ale jedynie w grupach składających się z 40, 50 współbraci. To spotkanie z Przełożonym Generalnym było znaczące także i pod tym względem, stwarzając specjalną okazję do prawdziwego „spotkania” prawie wszystkich salezjanów z inspektorii.

Przełożony Generalny, zapoznając obecnych tam salezjanów z aktualnym stanem Zgromadzenia, podzielił się refleksją dotyczącą różnych wyzwań, jakim stawia czoło Zgromadzenie Salezjańskie. Są to wyzwania, które dają się zauważyć także w kontekście inspektorii MEG pod wezwaniem Chrystusa Króla i Maryi Wspomożycielki.

Stąd też ks. Á.F. Artime zachęcił swoich współbraci do „śmiałego podejmowania odważnych kroków, aby dzielić ze świeckimi – z jeszcze większą determinacją – ducha i posłannictwo Księdza Bosko”.

Przełożony Generalny rozmawiał z salezjanami MEG przez cztery godziny, cały czas w klimacie wielkiej szczerości, nie zapominając o serdecznym i pouczającym słowie przy każdej okazji.

Ks. Á.F. Artime w kilku momentach swojego wystąpienia podał bardzo specyficzne i konkretne wskazówki dotyczące pewnych kwestii, prosząc jednocześnie radcę generalnego ds. komunikacji społecznej ks. Filiberto Gonzáleza – pochodzącego z tej inspektorii – o zrobienie odpowiednich notatek w perspektywie najbliższej wizytacji nadzwyczajnej, którą ten przeprowadzi w imieniu Przełożonego Generalnego w miesiącach sierpień-listopad tego roku.

Aby lepiej zrozumieć charakter inspektorii MEG, trzeba przypomnieć, że ta została erygowana w 1963 roku po podziale poprzedniej, jedynej wówczas inspektorii Meksyku. Obecnie liczy ona 166 salezjanów w 24 wspólnotach kanonicznie erygowanych; ostatnia z nich była erygowana w 2017 roku. Ze względu na terytorialny układ inspektorii i potrzeby związane z licznymi ludźmi młodymi, którzy marzą o przekroczeniu granicy ze Stanami Zjednoczonymi, szczególną rolę odgrywa tutaj siedem placówek, które znajdują się na granicy obu tych krajów, a które rozciągają się od zachodu w kierunku wschodnim: Tijuana, Mexicali, Nogales, Ciudad Juárez, Ciudad Acuña, Piedras Negras i Nuevo Laredo.

Źródło

Udostepnij