Przejdź do treści

Wiadomości

Przełożony Generalny po raz pierwszy w Urugwaju

  • 9 maja 2018 r.
Przełożony Generalny po raz pierwszy w Urugwaju
Przełożony Generalny po raz pierwszy w Urugwaju

We wtorek, 8 maja, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime przybył do Urugwaju. Jest to pierwsza wizyta ks. Artime w tym kraju. Potrwa ona do 13 maja i odbywa się pod hasłem „Spotkanie z Następcą Księdza Bosko... Zjednoczeni dla młodzieży!”

Przełożony Generalny przybył na lotnisko międzynarodowe w Carrasco o godz. 21 (lokalnego czasu). Tam został powitany przez inspektora – ks. Alfonso Bauera i przełożoną córek Maryi Wspomożycielki – s. Laurę Guisado oraz delegację ludzi młodych, którzy pracują w sektorze komunikacji społecznej i należą do Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS).

W środę, 9 maja, Przełożony Generalny spotka się w domu inspektorialnym z prezydentem Republiki –Tabaré Vázquezem, który jako chłopiec uczęszczał do oratorium.  

Następnie spotka się z członkami Rady Inspektorialnej i spożyje obiad z biskupami różnych diecezji w kraju. Po południu odwiedzi córki Maryi Wspomożycielki w Las Piedras, niedaleko Montevideo, po czym zwiedzi siedzibę projektu „Minga”, który stanowi pewną propozycję społeczno-wychowawczą dla zagrożonej młodzieży.

Czwartek, 10 maja, rozpocznie od sprawowania Eucharystii w domu inspektorialnym, w której wezmą udział aspiranci i młodzi znajdujący się na różnych etapach rozeznania powołaniowego. Potem weźmie udział w obchodach 125-lecia dzieła „Talleres Don Bosco” i 50-lecia Instytutu “Paiva”. Zaś wieczorem będzie uczestniczyć w spotkaniu modlitewnym z udziałem młodzieży zwanym „Hay Algo Más” (pol. Jest Coś więcej”).

Następnego dnia, czyli w piątek, Przełożony Generalny będzie uczestniczyć w spotkaniu z ekipą zarządzania domami salezjańskimi na peryferiach Montevideo, zaś po południu będzie rozmawiać z salezjanami w Instytucie „Maturana”.

W sobotę z samego rana spotka się z członkami różnych ekip komunikacji społecznej inspektorii Urgugwaju w siedzibie „Radio Oriental 770 AM”, po czym przyjmie delegacje odpowiedzialnych za różne grupy Rodziny Salezjańskiej.

Z racji jego wizyty podjęto decyzję o przyspieszeniu obchodów uroczystości Maryi Wspomożycielki. Stąd też wczesnym popołudniem w sobotę odbędzie się procesja z figurą Dziewicy. Następnie w kościele zostanie odprawiona Eucharystia, której będzie przewodniczyć Przełożony Generalny w Sanktuarium Narodowym Maryi Wspomożycielki, gdzie oczekuje się ponad 2 tys. osób. I na koniec, po południu, ks. Á.F. Artime weźmie udział w spotkaniu z Salezjańskim Ruchem Młodzieżowym w koledżu „Pio” w Montevideo.

W niedzielę 13 maja, w ostatnim dniu wizyty, w którym obchodzimy wspomnienie św. Marii Dominiki Mazzarello, Przełożony Generalny spotka się z Córkami Maryi Wspomożycielki w domu inspektorialnym w Villa Colón, co nastąpi przed jego wyjazdem na lotnisko w Carrasco, skąd odleci do Salezjańskiej Siedziby Generalnej w Rzymie.

Źródło

Udostepnij