Przejdź do treści

Wiadomości

Wizyta premiera w liceum im. Księdza Bosko w Damala-Bangi

  • 11 maja 2018 r.
 Wizyta premiera w liceum im. Księdza Bosko w Damala-Bangi
Wizyta premiera w liceum im. Księdza Bosko w Damala-Bangi

Premier Republiki Środkowoafrykańskiej Simplice Salomon Sarandji 27 kwietnia złożył wizytę w liceum im. Księdza Bosko w dzielnicy Damala, w stolicy kraju Bangi. Szef rządu przybył na zaproszenie wystosowane do niego przez odpowiedzialnych za szkolne stowarzyszenie uczniowskie.

Sarandji podkreślił w czasie wywiadu, jakiego udzielił obecnym tam dziennikarzom, że uważa wizytę w tej salezjańskiej szkole jako pewnego rodzaju przywilej, bo jest to szkoła, która aktywnie uczestniczy i pomaga rządowi w jego działaniach na rzecz odbudowy kraju. Tak więc ta jego wizyta stanowi pewnego rodzaju wyraz uznania i zachęty dla salezjanów Księdza Bosko, jeśli chodzi o pracę, jaką wykonali i realizują na polu edukacji oraz kształcenia dzieci i młodzieży w Republice Środkowoafrykańskiej.

Istotnie, rzez swój ośrodek kształcenia zawodowego, liceum i ośrodek młodzieżowy salezjanie w Damali zawsze udzielali się na rzecz rozwoju i resocjalizacji młodych mieszkańców tego kraju, angażując się zwłaszcza w ostatnim czasie wielkiego kryzysu, który zaznał ten kraj. By podać tutaj jeden z przykładów, ośrodek kształcenia zawodowego, współpracując z niektórymi z NGO, był w stanie zorganizować kursy kształcenia zawodowego dla licznych byłych dzieci-żołnierzy, by mogli wejść potem w świat pracy i w konsekwencji tego zrezygnować z grup zbrojnych. Liceum w czasie największych starć między różnymi frakcjami nie przestało jednak kształcić zawodowo, czyniąc to z korzyścią dla tych młodych, którzy do niego uczęszczali.

Gdy chodzi o ośrodek młodzieżowy, ten zawiesił swoją działalność, gdyż trzeba było przyjąć uchodźców wewnętrznych w czasie działań zbrojnych. Nie przestał jednak udostępniać przestrzeni do spotkań i rekreacji, która była szczególnie potrzebna, gdy ta krytyczna sytuacja się zaostrzała.

Tak więc w ten sposób przedstawiają się działania, w ramach których Salezjanie Księdza Bosko czynnie współpracują w „odbudowie kraju”. Są to działania, które skupiły uwagę i znalazły uznanie premiera rządu środkowoafrykańskiego. Ten w czasie swojej wizyty prosił, by nie mówić jedynie o tym, co niewłaściwego dzieje się w kraju, ale także o tych wielu rzeczach dobrych, jakie są czynione przez takie instytucje jak ta salezjańska, w których mężczyźni i kobiety dobrej woli nie szczędzą wysiłków, by odbudowywać Republikę Środkowoafrykańską.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij